Bądźmy rozsądni podczas wypoczynku nad wodą! - Przypominamy, ostrzegamy - KPP Słupca

Przypominamy, ostrzegamy

Bądźmy rozsądni podczas wypoczynku nad wodą!

Data publikacji 20.08.2018

Przed nami ostatnie tygodnie letniego wypoczynku. Temperatury nadal sprzyjają kąpielom w akwenach wodnych. Choć wakacje się jeszcze nie skończyły, to już można mówić , że będą one należały do jednych z najtragiczniejszych jeśli chodzi o liczbę utonięć. W pierwszy sierpniowy weekend padł tragiczny rekord. Przez trzy dni 30 osób straciło życie wypoczywając nad wodą.

Na stronach MSWiA, policji i straży pożarnej, czy innych służb widnieją apele o rozsądek, wyobraźnię i nieprzecenianie swoich możliwości podczas korzystanie z akwenów wodnych. Pamiętajmy, że o nasze bezpieczeństwo musimy zadbać przede wszystkim sami. Wypoczywając nad wodą przestrzegajmy elementarnych zasad bezpieczeństwa. Tylko to zapewni nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek.

Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratowników. Nie bagatelizujmy wydanych przez nich ostrzeżeń. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Służby apelują, aby kąpać się wyłącznie w miejscach strzeżonych tam, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu. Do najczęstszych przyczyn utonięć należy bowiem właśnie alkohol, brawura i przecenianie własnych umiejętności.

Zwracajmy jednocześnie uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację nad wodą, natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112. Nie próbujmy sami podejmować akcji poszukiwawczej, której powodzenie mogą zapewnić wyłącznie wyszkolone służby.


 

Tekst na podstawie artykułu MSWiA / ig