Uważajmy na kieszonkowców! - Przypominamy, ostrzegamy - KPP Słupca

Przypominamy, ostrzegamy

Uważajmy na kieszonkowców!

Data publikacji 05.12.2017

W okresach przedświątecznych Policja odnotowuje znaczny wzrost niektórych kategorii przestępstw. Prym wiodą głównie kradzieże kieszonkowe. Kieszonkowcy działają w sklepach, na targowiskach, w środkach komunikacji publicznej. Kieszonkowiec może zawitać do urzędu, biura, zakładu pracy, nie brakuje szkolnych kieszonkowców. Poniżej przedstawiamy kilka porad, których zastosowanie ograniczy możliwość stania się ofiarą amatora naszej własności!

Kradzieże kieszonkowe na targowisku, w sklepach, z niezamkniętych pokoi biurowych w urzędach lub zakładach pracy niestety się powtarzają. Trudno jest wykryć sprawców dopuszczających się tych przestępstw. Pokrzywdzeni dopiero po czasie orientują się, że padli ofiarą złodzieja, najczęściej nie ma świadków, którzy mogliby wnieść coś do sprawy . Dlatego należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby uniknąć przykrego uczucia bycia okradzionym.

1. Unikaj noszenia telefonu czy portfela w tylnej kieszeni spodni. Wartościowe przedmioty noś przy sobie w miejscu trudno dostępnym lub mało widocznym; w wewnętrznej kieszeni kurtki lub marynarki, w przedniej kieszeni spodni.

2. Pamiętaj, żeby zawsze dokładnie zamykać torebkę czy plecak.

3. Unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu, portmonetka zawsze powinna znajdować się na dnie torebki lub w jej wewnętrznej kieszeni.

4. Pilnuj, żeby nie zostawiać swojej własności w przypadkowym miejscu: torebki w przymierzalni, telefonu i portfela na sklepowej ladzie.

5. Unikaj zachowań, które mogą przyciągnąć uwagę kieszonkowca, nie demonstruj zawartości portfela np. poprzez przeliczanie pieniędzy w kolejce do kasy.

6. Jeśli nie pamiętasz numeru PIN nigdy nie przechowuj go razem z kartą bankomatową czy kredytową.

7. Unikaj noszenie przy sobie dużej ilości gotówki, nie zabieraj do sklepu więcej pieniędzy niż to konieczne.

8. W punktach usługowych czy restauracjach nie pozostawiaj torebki na wieszaku czy poza polem widzenia np. na oparciu krzesła.


9. Klucze do mieszkania noś zawsze w innym miejscu niż dokumenty.

10. Pracownicy pozostawiający torby z dokumentami i pieniędzmi w pokojach , szafkach pracowniczych lub szatniach powinni pamiętać o zamykaniu pomieszczeń i skrytek każdorazowo, gdy opuszczają pokój lub udają  się do pracy w innym pomieszczeniu.