Jak nie zostać ofiarą kieszonkowca - Przypominamy, ostrzegamy - KPP Słupca

Przypominamy, ostrzegamy

Jak nie zostać ofiarą kieszonkowca

Data publikacji 07.04.2017

Kieszonkowcy skutecznie wykorzystują nasz pośpiech i roztargnienie. Każdego dnia ofiarami złodziei padają klienci centrów i galerii handlowych, targowisk, osiedlowych ryneczków, a także pasażerowie korzystający ze środków komunikacji miejskiej. Dlatego policjanci ostrzegają i apelują o wzmożoną ostrożność zwłaszcza w okresie przedświątecznym.

Złodzieje najczęściej działają w zatłoczonych miejscach; w centrach handlowych, autobusach, tramwajach na osiedlowych targowiskach. Ich łupem padają portfele, torebki, saszetki, telefony komórkowe oraz dokumenty. Bardzo ważnym jest, abyśmy podczas pobytu w centrach handlowych lub środkach komunikacji miejskiej pilnowali swoich kieszeni i podręcznych przedmiotów.

Portfele i telefony najlepiej nosić w wewnętrznych kieszeniach marynarek, kurtek, płaszczy. Pamiętajmy, aby torebki były zamknięte, warto je także przytrzymywać ręką. Utrudniony dostęp do naszej własności może skutecznie zniechęcić złodzieja.

Pamiętajmy, że złodzieje działają gdy tylko nadarzy się okazja, a może nią być wystający z tylnej kieszeni portfel lub rozpięta torebka. Często się jednak zdarza, że zanim przystąpią do „akcji” przez dłuższy czas obserwują swoją ofiarę; w banku, centrum handlowym czy przed bankomatem. Ich uwagę zwracają przed wszystkim osoby roztargnione bądź nietrzeźwe.

Jak nie stać się ofiarą kieszonkowca? Policjanci zachęcają do skorzystania z kilku prostych rad:

1. Unikaj noszenia telefonu czy portfela w tylnej kieszeni spodni. Wartościowe przedmioty noś przy sobie w miejscu trudno dostępnym lub mało widocznym; w wewnętrznej kieszeni kurtki lub marynarki, w przedniej kieszeni spodni.

2. Pamiętaj, żeby zawsze dokładnie zamykać torebkę, czy plecak.

3. Unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu, portmonetka zawsze powinna znajdować się na dnie torebki lub w jej wewnętrznej kieszeni.

4. Pilnuj, żeby nie zostawiać swojej własności w przypadkowym miejscu np. torebki w przymierzalni, telefonu i portfela na sklepowej ladzie.

5. Unikaj zachowań, które mogą przyciągnąć uwagę kieszonkowca, nie demonstruj zawartości portfela np. poprzez przeliczanie pieniędzy w kolejce do kasy.

6. Jeśli nie pamiętasz numeru PIN nigdy nie przechowuj go razem z kartą bankomatową czy kredytową.

7. Unikaj noszenia przy sobie dużej ilości gotówki, nie zabieraj do sklepu więcej pieniędzy niż to konieczne.

8. W punktach usługowych czy restauracjach nie pozostawiaj torebki na wieszaku, czy poza polem widzenia np. na oparciu krzesła.

9. Klucze do mieszkania noś zawsze w w innym miejscu niż dokumenty.