Akcja dzielnicowych w okolicach cmentarzy - Przypominamy, ostrzegamy - KPP Słupca

Przypominamy, ostrzegamy

Akcja dzielnicowych w okolicach cmentarzy

Data publikacji 28.10.2016

ppo_2Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy przed dniem Wszystkich Świętych intensyfikują działania prewencyjne ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa osób odwiedzających cmentarze oraz ochronę mienia. Dzielnicowi z Posterunku Policji w Orchowie patrolowali okolice cmentarzy w Ostrowitem, Giewartowie, Linówcu i Orchowie, aby zapobiec potencjalnym kradzieżom i dewastacjom. Odwiedzającym groby rozdawali elementy odblaskowe w ramach corocznej akcji "Odblaski dla niechronionych".

Okres przygotowań do dnia Wszystkich Świętych, to czas wzmożonego ruchu w rejonach cmentarzy, podróży, zakupów oraz porządków przy grobach. Pamiętajmy o tym, aby Dzień Wszystkich Świętych pozostał dla nas okresem zadumy bez zbędnych trosk i problemów. Kierujmy się podstawowymi zasadami:

-       Wybierając się na cmentarz nie zabieraj ze sobą dużych kwot pieniędzy, nie będą Tobie potrzebne, a mogą paść łupem złodzieja.

-       Pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymaj w wewnętrznej kieszeni ubrania. Na pewno utrudnisz w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.

-       Robiąc porządki na grobie i wokół niego nie spuszczaj z oka torebki, płaszcza czy innych wartościowych przedmiotów. Dobrze, gdy ktoś znajomy może towarzyszyć Tobie na cmentarzu.

-       Będąc na cmentarzu zwracaj uwagę na osoby w twoim otoczeniu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformuj o tym pracowników cmentarza lub Policję.

-       Jeżeli znasz lub kojarzysz osoby, które opiekują się sąsiednimi grobami, a spotkasz tam kogoś innego, zainteresuj się tym. Możesz zawsze spytać, kim jest ta osoba. Jeśli wyjaśnisz powód twojego zainteresowania, nikt zapewne nie będzie miał Tobie tego za złe.

-       Zamknij drzwi i okna w domu/mieszkaniu. W przypadku, gdy posiadasz alarm pamiętaj o jego uaktywnieniu.

-       Pozostaw sąsiadowi numer telefonu, pod którym będziesz dostępna/y, a także informację kiedy będziesz wracać do domu.

-       Korzystanie w tym okresie z komunikacji publicznej może znacznie skrócić czas dojazdu na cmentarze.

-       W przypadku korzystania z własnego transportu zapoznaj się ze zmianami w organizacji ruchu wprowadzanymi czasowo w tym okresie na drogach i w rejonie cmentarzy.

-       Osoby nieuprawnione, nie mogą zajmować miejsc wyznaczonych do parkowania dla osób niepełnosprawnych.

-       Stosuj się do poleceń i wskazówek wydawanych przez policjantów lub innych funkcjonariuszy pełniących służbę w rejonach cmentarzy.

-       W okolicach przystanków komunikacji publicznej oraz na drogach dojazdowych w bezpośrednim rejonie cmentarzy będzie występował zwiększony ruch pieszych. Zwracaj więc szczególną uwagę na nich zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych lub w warunkach atmosferycznych ograniczających widoczność.

-       Opuszczając pojazd, sprawdź dokładnie czy go dobrze zamknąłeś.

-       We wnętrzu pojazdu, staraj się nie pozostawiać na widocznych miejscach żadnych przedmiotów wartościowych (np. telefonów komórkowych, radioodtwarzaczy samochodowych, bagaży, nawigacji samochodowej GPS).

-       Poruszając się pojazdami komunikacji publicznej oraz przebywając w tłumie pamiętaj by torebki, saszetki, plecaki były zamknięte i najlepiej obrócone zapięciem do ciała i przytrzymywane ręką od góry.

-       Jeżeli w okresie Wszystkich Świętych, wybierasz się na cmentarz razem z dziećmi, zwracaj na nie szczególną uwagę.

-       Zadbaj aby dziecko posiadające telefon komórkowy pod hasłem ICE miało wpisany numer telefonu swego rodzica lub opiekuna.

-       Małe dzieci wyposaż w kartkę z danymi oraz telefonem do rodzica lub opiekuna.

-       Ucz dzieci, że w sytuacjach „awaryjnych” zawsze mogą uzyskać pomoc od przedstawicieli „służb mundurowych” – policjanta, strażnika miejskiego, strażaka, harcerza.

 

ppo_1
ppo_3
ppo_4
ppo_5
ppoo_2