Wakacyjna profilaktyka a utonięcia - Przypominamy, ostrzegamy - KPP Słupca

Przypominamy, ostrzegamy

Wakacyjna profilaktyka a utonięcia

Data publikacji 29.07.2015

policjant_lodzPolicjanci z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy pod nadzorem Prokuratury wyjaśniają okoliczności trzech utonięć osób w Jeziorze Powidzkim. Ofiary to młodzi ludzie, którzy spędzali swój wolny czas nad tym popularnym akwenem wodnym. Co było przyczyną tych tragedii ustalą biegli i prowadzone postępowania. Policjanci odwiedzając miejsca letniego wypoczynku apelują o rozwagę i ostrożność podczas przebywania nad wodą. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy tylko od nas samych!

5 lipca kilka metrów od kąpieliska strzeżonego w Powidzu przy Ośrodku Wypoczynkowym Łazienki utonął 23-letni mieszkaniec powiatu wrzesińskiego. 9 lipca wpłynęło zgłoszenie o kolejnym utonięciu człowieka w Jeziorze Powidzkim. Ciała 26-letniego mieszkańca pow. wrzesińskiego szukano przez kilka dni. 28 lipca w Kosewie wyłowiono z jeziora zwłoki 22-letniego mieszkańca Poznania. Prowadzona reanimacja nie przyniosła skutku, lekarz stwierdził zgon.

Od początku roku na terenie Wielkopolski utonęły 23 osoby. W okresie wakacyjnym życie straciło z powodu utonięcia 12 osób. Statystyki wskazują, że większość ofiar utonięć znajdowało się w chwili wypadku pod wpływem alkoholu. Spożycie alkoholu może spowodować m.in. obniżenie naszych możliwości psychomotorycznych, niedostosowanie funkcji krążeniowych i oddechowych do potrzeb intensywnego wysiłku fizycznego, zaburzenie regulacji temperatury ciała.

powidz_1

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Słupcy prowadzą akcje i działania informacyjno - edukacyjne dla wypoczywających nad Jeziorem Powidzkim. Dzielnicowi odwiedzają obozy i kolonie dla dzieci oraz dorosłych spędzających wakacje w naszym powiecie. Na plażach organizowane są wspólnie ze strażakami i innymi instytucjami punkty profilaktyczne z poradami i pokazami. Funkcjonariusze odwiedzając miejsca wypoczynku letniego, agroturystyki, ośrodki wypoczynkowe podczas rozmów z właścicielami placówek przekazują ulotki i plakaty dot. akcji "Czarny punkt wodny" oraz "Bezpieczna woda". Głównym założeniem tych przedsięwzięć jest przypomnienie małoletnim i dorosłym zasad bezpiecznych zachowań nad wodą, bezpiecznego podróżowania oraz zwrócenie uwagi na problem zażywania dopalaczy. Policjanci odwołują się do rozsądku wypoczywających i uzmysłowiają ludziom niebezpieczeństwa, jakie mogą napotkać w życiu codziennym, a zwłaszcza nad akwenami wodnymi.

Nie lekceważmy wody i nie przeceniajmy swoich umiejętności!

1. Kąpać powinno się tylko w miejscach do tego wyznaczonych .

2. Nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających.

3. Nie należy skakać do zbiorników wodnych, których nie znamy.

4. Przed kąpielą należy oswoić się z temperaturą wody, szczególnie podczas wysokiej temperatury powietrza. Nie wolno gwałtowanie się zanurzać.

5. Ze sprzętu wodnego należy korzystać tylko w kamizelkach ratunkowych.

6. Będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawiać ich bez nadzoru, nawet jeśli jest to basen umieszczony na terenie własnej posesji.

7. Pamiętajmy, że prowadzenie w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego grozi konsekwencjami prawnymi

policjant_lodz_2

W lipcu dzielnicowy asp. Sebastian Kopczyński odwiedził dzieci i młodzież spędzającą wakacje na terenie gminy Powidz. Przeprowadził pogadanki m.in. dla gimnazjalistów z Siemianowic Śląskich, dzieci z obozu sportowego ze Wrześni , uczniów szkoły podstawowej z Gniezna stacjonujących na Dzikiej Plaży, w Przybrodzinie dla uczestników Zielonego Obozu z Wrocławia. Ponadto odwiedzając miejsca wypoczynku letniego: agroturystyki, ośrodki wypoczynkowe, podczas rozmów z właścicielami placówek przekazywał ulotki i plakaty dot. akcji "Czarny punkt wodny".

7
8

Dzielnicowy mł.asp. Jacek Derengowski odwiedził z prelekcjami dzieci, młodzież i dorosłych spędzających wakacje na terenie gminy Ostrowite. Oprócz porad jak bezpiecznie wypoczywać do rąk wypoczywających dzieci trafiły poradniki "Bezpieczna woda" oraz ulotki.

1
2
3
4
5
6