Uważajmy na fałszywych wnuczków - Przypominamy, ostrzegamy - KPP Słupca

Przypominamy, ostrzegamy

Uważajmy na fałszywych wnuczków

Data publikacji 04.12.2014

z_wnuczka3 grudnia zanotowano kilka prób oszustw metodą na tzw. wnuczka. Na numer stacjonarny do domów w Słupcy i Strzałkowie dzwonił mężczyzna, który podawał się za krewnego i prosił o przekazanie pieniędzy „na załatwienie” trudnej sytuacji w jakiej się znalazł. Cieszy fakt, że nikt nie dał się nabrać oszustowi.

Oszust raz podawał się za wnuka, raz za syna, potem za męża. Opowiadał swoim rozmówcom, że spowodował wypadek samochodowy i potrzebuje pieniędzy na załatwienie sprawy. Tłumaczył, że jak zapłaci poszkodowanym, to ci nie wniosą oskarżenia, w innym przypadku chciał przekupić policjantów aby odstąpili od czynności służbowych. Oszust prosił o duże kwoty pieniędzy - od kilku do kilkunastu tysięcy złotych lub euro. W Strzałkowie podczas jednej z rozmów sprawca posłużył się rozszerzoną wersją metody na wnuczka włączając do swoich opowieści policjanta, który potwierdzał, że faktycznie krewny jest zatrzymany przez funkcjonariuszy i wystarczy wpłacić kilka tysięcy, aby sprawy nie było. Dzwoniący  był tak przekonujący, że starszy mężczyzna wypłacił pieniądze z banku i czekał na telefon zwrotny, gdzie ma je przekazać. Szczęście sprzyjało dziadkowi fałszywego wnuka i udało mu się wyjść z opresji bez strat, gdyż oszust nie skontaktował się ponownie ze swoją ofiarą. W pozostałych przypadkach osoby nie dały się nabrać oszustom informując o swoich wątpliwościach rodzinę lub policję.

Aby nie stać się ofiarą oszusta należy:

  • Zachować szczególną ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.
  • Nie obdarzać zaufaniem osób, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom.
  • Telefoniczne prośby o pomoc, grożą utratą pieniędzy.
  • Koniecznie powiadom Policję, gdy ktoś dzwoni w podobnej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo.

·         Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pomoc (najczęściej jest to prośba o pożyczenie pieniędzy), sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny.

·         Oddzwońmy do niego na numer który mamy zapisany, a nie jaki podaje lub jaki wyświetla się w telefonie. Skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy.

·         Rozmawiajmy z członkami rodziny o tego rodzaju oszustwach. Ostrzegajmy i mówmy, co należy robić w takich sytuacjach. Szczególnie starajmy się dotrzeć do osób starszych i mieszkających samotnie.

W powiecie słupeckim w ciągu roku sporadycznie dochodzi do takich oszustw. Policjanci apelują, szczególnie do rodzin i bliskich osób starszych, aby uczulać je na takie bądź podobne sytuacje.