Jak działają oszuści - metoda " na wnuczka" - Przypominamy, ostrzegamy - KPP Słupca

Przypominamy, ostrzegamy

Jak działają oszuści - metoda " na wnuczka"

Data publikacji 13.10.2011

wnuczkaMetoda „ na wnuczka”, to rodzaj przestępstwa, którego ofiarami padają przede wszystkim osoby starsze, przeważnie mieszkające samotnie. Charakteryzuje się tym, że przestępca telefonicznie kontaktuje się z ofiarą, podaje się za jej  krewnego, prosi o pomoc i wyłudza od nic nie podejrzewających osób pieniądze. W całej Polsce, również w naszym powiecie, policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń o tego typu przestępstwach. Przypominamy kilka zasad, którymi warto się kierować, aby uniknąć przykrych skutków działalności oszustów.

Policja często odnotowuje przypadki oszustw metodą "na wnuczka". Oszustami są nie tylko mężczyźni, coraz częściej spotyka się kobiety i osoby niepełnoletnie. Oszuści zwykle wyszukują osobę, jej numer telefonu i adres np. w książce telefonicznej. Na swoje ofiary wybierają osoby starsze. Podają się za członka rodziny np.: syna, wnuczka, siostrzenicę, bratanka, kuzynkę. Rozmowa jest prowadzona w taki sposób, aby przekonać rozmówcę, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Twierdzą, że mieli wypadek, muszą zapłacić ratę w banku, są chorzy lub mają ciężką sytuację rodzinną, albo po prostu potrzebują pilnie pieniędzy, bo akurat kupują coś okazyjnie. Poszkodowanemu mówią, że sami nie mogą ich odebrać i że po pieniądze  przyjdzie znajomy albo, że trzeba je przesłać pocztą. Ofiara wierząc, że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona.

Aby nie stać się ofiarą fałszywego „wnuczka” należy:

  • Zachować szczególną ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.
  • Nie obdarzać zaufaniem osób, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom.
  • Telefoniczne prośby o pomoc, grożą utratą pieniędzy. Jeżeli krewny będzie ich potrzebował z pewnością przyjdzie porozmawiać osobiście.
  • Koniecznie powiadom Policję, gdy ktoś dzwoni w podobnej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo.
  • Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pomoc (najczęściej jest to prośba o pożyczenie pieniędzy), sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny.
  • Oddzwońmy do niego na numer który mamy zapisany, a nie jaki podaje lub jaki wyświetla się w telefonie. Skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy.
  •  Rozmawiajmy z członkami rodziny o tego rodzaju oszustwach. Ostrzegajmy i mówmy, co należy robić w takich sytuacjach. Szczególnie starajmy się dotrzeć do osób starszych i mieszkających samotnie.

Policjanci apelują, szczególnie do rodzin i bliskich osób starszych, aby uczulać je na możliwość wystąpienia wyżej opisanych lub podobnych sytuacji.