Przypominamy, ostrzegamy

Bezpieczne zakupy w sieci

Data publikacji 11.08.2011

z_internet_dueInternetowi złodzieje decydując się na popełnienie przestępstwa muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami. Kodeks karny kwalifikuje tego typu czyn jako oszustwo, za co grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.  Zakupy online są bezpieczne, trzeba tylko przestrzegać kilku zasad, min.: uważnie sprawdzać opinie o sprzedającym i unikać podejrzanych ofert (drogie przedmioty w zaskakująco niskich cenach). To naprawdę niewiele. Korzyści z kupowania w internecie są dużo większe. Zapoznaj się z informacjami poniżej – to gwarancja bezpiecznych zakupów w sieci.

Sprawdź cenę

Najpierw trzeba porównać oferty i ceny produktów oferowanych w sieci. Można to zrobić w kilka minut, korzystając np. z bezpłatnych porównywarek cenowych. Internauta może tam także zamieścić uwagi na temat prezentowanych produktów oraz samych sklepów i zapoznać się z opiniami innych użytkowników na temat jakości usług świadczonych przez wybrane firmy. Porównywarki cenowe umożliwiają przejście na strony sklepów internetowych i tam – na warunkach określonych przez dany e-sklep – odbywa się transakcja kupna.

Przeczytaj regulamin

Gdy wybierzemy towar i sklep, przyjrzyjmy się bliżej sprzedawcy. Na stronie internetowej powinny być informacje, takie jak: nazwa i adres przedsiębiorcy, forma prawna jego przedsiębiorstwa (np. spółka cywilna). Znajdziemy tu także dane o organie, który zarejestrował działalność firmy oferującej usługi w sieci. Jeżeli na stronie nie ma którejś z tych informacji, wówczas powinniśmy być ostrożni.

Zawsze należy też sprawdzić opinie o sprzedawcy (np. na forach internetowych). Gdy i one nie przekonają nas do rzetelności sprzedawcy, lepiej nie korzystajmy z jego oferty. Na stronie sklepu internetowego powinniśmy również znaleźć bez problemu przejrzysty regulamin. Znajdują się w nim m. in. informacje dotyczące rodzajów i zakresu oferowanych usług, warunków ich świadczenia oraz zawierania umów pomiędzy sklepem a internautami. Nie może tam też zabraknąć informacji o trybie postępowania reklamacyjnego.

Ponadto e-sklepy, chcąc przyciągnąć internautów, często podają cenę bez podatku VAT (cena netto), który i tak później jest doliczany. Pamiętajmy, że do ceny zakupu musimy także doliczyć koszt dostawy (najczęściej kilkanaście, kilkadziesiąt złotych) czy koszty obsługi płatności przez internet. W e-sklepach można płacić na różne sposoby – przelewem, kartą płatniczą, za zaliczeniem pocztowym. Najbezpieczniejszą, chociaż może nie najtańszą formą zapłaty, jest płatność przy odbiorze.

Oblicz dzień dostawy

Następnie należy sprawdzić, czy towar trafił na czas. Musimy więc wiedzieć, ile wynosi okres realizacji zamówienia, a potem, ile sam czas dostawy. Jeśli e-sklep podaje, że trwa to 14 dni roboczych – nie liczmy niedziel i dni świątecznych.

Poza tym mamy prawo do realizacji umowy zawartej na odległość w ciągu 30 dni od złożenia zamówienia, zaś o wszelkich opóźnieniach musimy być od razu informowani przez sprzedawcę, co wynika wprost z przepisów.

Otwórz paczkę przy kurierze

Ważną sprawą, która decyduje ostatecznie o bezpieczeństwie transakcji, jest sprawdzenie paczki w obecności kuriera po tym, gdy za nią zapłacimy i pokwitujemy odbiór. Gdy sprawdzimy towar i okaże się, że jest on wadliwy, należy poprosić kuriera o spisanie protokołu. Jeżeli tego nie zrobimy, e-sklep może nie uznać skargi i powstałe szkody będą usuwane na nasz koszt (nie będziemy po prostu w stanie udowodnić, że to nie my zniszczyliśmy towar).

Powrót na górę strony