Dbaj o własne mienie - Przypominamy, ostrzegamy - KPP Słupca

Przypominamy, ostrzegamy

Dbaj o własne mienie

Data publikacji 13.09.2010

napis_maleAby nie stać się kolejną ofiarą przestępców, niezbędne jest odpowiednie podejście każdego z nas do dbałości o własne lub powierzone mienie. Uświadomienie tej prostej zasady może nas uchronić przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami. Policjanci przypominają o właściwym zabezpieczeniu mienia.

 

Złodziej to osoba niczym nie wyróżniająca się z otoczenia. Może być mężczyzną lub kobietą, może działać pojedynczo lub w grupie. Aby zwiększyć swoją wiarygodność często wykorzystuje dzieci. W minionym tygodniu słupeccy policjanci przyjęli trzy zgłoszenia dotyczące kradzieży, których z pewnością można było uniknąć, gdyby pokrzywdzeni zachowali pewne zasady dbałości o własne lub powierzone mienie.

We wtorek, 7 września br., w jednym ze słupeckich sklepów ze sprzętem elektronicznym nieznany sprawca wykorzystując nieuwagę personelu ukradł laptopa wartości 2600zł. Dzień później, również w Słupcy, w szatni pewnego zakładu z pozostawionej tam torebki ktoś zabrał telefon komórkowy oraz portfel z pieniędzmi i dokumentami. W nocy z czwartku na piątek nieznana osoba ukradła spod bloku rower, który był przypięty linką do piorunochronu. Tydzień wcześniej prawdopodobnie grupa składająca się z mężczyzny, kobiety i dwójki dzieci dokonała kradzieży ponad 1000 zł z kasetki w sklepie.

Policjanci radzą aby nie pozostawiać rzeczy na zewnątrz na dłuższy okres bez dozoru. Dobrą metodą jest znakowanie przedmiotów, dzięki czemu łatwiej je zidentyfikować i mogą wrócić do swoich właścicieli.

Częstym łupem złodziei są torebki wraz z zawartością dokumentów, pieniędzy itp. pozostawiane w różnych miejscach bez opieki. Należy pamiętać, aby dokumenty i wartościowe rzeczy nosić przy sobie. W zakładach pracy powinny być instalowane dla pracowników osobiste szafki na klucz lub zamek szyfrowy, a szatnie powinny być zamykane i dozorowane.

Przestępstwa dokonywane w obiektach handlowych często powodują duże straty materialne. Nie należy oszczędzać na właściwym zabezpieczeniu sklepu, hurtowni, kantoru, stacji benzynowej czy innych. Będąc sprzedawcą, czy właścicielem sklepu pamiętaj o tym, aby pieniędzy z utargu nie przechowywać w kasetkach, szufladach itp. Utarg w ciągu dnia systematycznie przenoś do sejfu lub wyposaż stanowiska kasowe w kasy automatyczne, które samoczynnie zamykają szufladę po każdej operacji. Złodzieje powinni wiedzieć, że są obserwowani i mogą być widoczni w każdym miejscu punktu handlowego. Zainwestuj w kamery lub specjalne lustra, nie trać z oczu osób oglądających towar w sklepie. Stosuj zabezpieczenia elektroniczne, które uniemożliwią wyniesienie towaru.

B¡DŹ CZUJNY I DBAJ O WŁASNE MIENIE!