Bezpieczne wakacje - bezpieczny wypoczynek nad wodą - Przypominamy, ostrzegamy - KPP Słupca

Przypominamy, ostrzegamy

Bezpieczne wakacje - bezpieczny wypoczynek nad wodą

Data publikacji 14.07.2010

jezioroWraz ze sprzyjającą pogodą wzrasta liczba osób spędzających wolny czas na obszarach przywodnych. Statystyki policyjne wskazują na drastyczny wzrost liczby utonięć. Tylko w ciągu 11 dni miesiąca lipca 2010 roku na terenie województwa wielkopolskiego odnotowano 14 takich przypadków. Do największej liczby utonięć doszło na obszarze jezior ( 6 przypadków), stawów i glinianek ( 5 przypadków)  oraz rzek  (3 przypadki). Niestety i w naszym powiecie w miniony weekend Jezioro Powidzkie pochłonęło pierwszą ofiarę.

Upalna pogoda powoduje, że wzrasta liczba osób korzystających terenów wodnych. Jak się okazuje woda, nawet ta najspokojniejsza, jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem.

Statystyki policyjne wskazują na drastyczny wzrost liczby utonięć. Tylko w ciągu 11 dni miesiąca lipca 2010 roku odnotowano 14 takich przypadków. Do największej liczby utonięć doszło na obszarze jezior ( 6 przypadków), stawów i glinianek ( 5 przypadków), rzek ( 3 przypadki).Ze statystyk policyjnych wynika, że najczęstsze przyczyny utonięć to lekceważący stosunek osób przebywających w obrębie akwenów wodnych do zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą, spożywanie alkoholu przed kąpielą oraz brak zabezpieczenia w postaci środków ratunkowych podczas korzystania ze sprzętu pływającego.

W miniony weekend również na terenie powiatu słupeckiego doszło do utonięcia. Jezioro Powidzkie pochłonęło pierwszą w tym sezonie ofiarę. W dniu 10 lipca br. w godzinach popołudniowych w akwenie jeziora powidzkiego znaleziono ciało mężczyzny. Mimo kilkukrotnych prób reanimacji nie udało się przywrócić akcji serca. Ustalono, że mężczyzna to 50-letni mieszkaniec powiatu tureckiego, który przyjechał z rodziną nad jezioro Powidzkie z zamiarem plażowania. 

Aby zabawa i pobyt nad woda były bezpieczne należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Oto kilka rad dla dzieci i dorosłych:

-  Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych i odpowiednio oznakowanych,

- Słuchaj poleceń ratowników,

-  Gdy będziesz na kąpielisku czy plaży koniecznie przeczytaj jego regulamin i stosuj się do zasad umieszczonych w tym regulaminie,

- Nad wodą przebywaj tylko pod opieką dorosłych,

-  Nie skacz do wody, jeśli nie znasz zbiornika wodnego – to grozi kalectwem,

-  Nie kąp się nigdy w rzekach, rowach, stawach, wykopaliskach,

-  Jeśli przed chwilą zjadłeś posiłek, nie wchodź do wody,

- Jeśli jesteś rozgrzany grą w piłkę lub dłuższym opalaniem nie wskakuj do wody,

-  Przed kąpielą skorzystaj z natrysku lub delikatnie sam ochłódź wodą kark, klatkę piersiową i głowę

-  Jeśli w trakcie kąpieli dostaniesz dreszczy, wyjdź natychmiast z wody.

-nie kąp się po spożyciu alkoholu,

- nie wchodź do wody kiedy jest wywieszona czerwona flaga

-nie niszcz sprzętów, znaków zakazu, ostrzegawczych i informacyjnych, które znajdują się na kąpielisku

-w czasie kąpieli nie krzycz i nie wzywaj dla zabawy pomocy ratownika czy innych osób

UWAGA!

Nie wolno kąpać się w portach, na przystaniach, przy zaporach wodnych, mostach, w ujęciu wody pitnej, stawach budowlanych, basenach przeciwpożarowych oraz nieznanych zbiornikach wodnych( np. gliniankach).

 

dsc00579