Bezpieczne wakacje - utracone dokumenty - Przypominamy, ostrzegamy - KPP Słupca

Przypominamy, ostrzegamy

Bezpieczne wakacje - utracone dokumenty

Data publikacji 05.07.2010

dokumenty_120Podczas wakacyjnych wyjazdów, w tłocznych w okresie letnim miejscowościach wypoczynkowych jesteśmy narażeni na utratę dokumentów. Czasem winna jest beztroska, roztargnienie czy zabieganie. W innych przypadkach do akcji wkraczają kieszonkowcy czy oszuści. W każdym z tych przypadków powinniśmy zastrzec utracone dokumenty, aby nikt inny nie mógł się nimi posłużyć. Związek Banków Polskich przy wsparciu Policji prowadzi kampanię informacyjną dotyczącą możliwości zastrzegania utraconych dokumentów tożsamości w bankach. Dziś każdy może poinformować o zagubionych bądź skradzionych dokumentach już nie tylko będąc klientem konkretnego banku. Coraz więcej banków umożliwia zastrzeganie dokumentów także tym, którzy na co dzień nie korzystają z ich usług.

Oznacza to, że wejście do oddziału banku staje się najpewniejszym sposobem przed uchronieniem się od konsekwencji związanych z utraceniem dokumentów.

Dziennie notuje się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem. Wykorzystywane są m.in. do wyłudzenia pożyczki, wynajęcia mieszkania lub pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia czy unikania opłat, kradzieży wypożyczonego samochodu lub innych przedmiotów, zakładania fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów, zwrotu podatków. Wszystko to w imieniu osoby, której dokumentem się posłużono. Dlatego zastrzeżenie dokumentu, który utraciliśmy staje się niezwykle ważne. Pozwala to uniknąć wielu problemów oraz strat finansowych.

Najważniejsze dokumenty, które powinniśmy zastrzegać po utraceniu, to: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa i marynarska, dowód rejestracyjny, karta stałego pobytu. Zastrzegana powinna być także karta kredytowa.

 

dokumenty_400

 

Poprzez system DOKUMENTY ZASTRZEŻONE informacja trafi do banków i firm, które identyfikują obsługiwane osoby na podstawie dokumentów tożsamości i uczestniczą w Systemie. System DZ to jedyna ogólnokrajowa, powszechnie dostępna baza danych o zastrzeżonych dokumentach tożsamości w Polsce. Informacje o dokumentach są przekazywane wszystkim Bankom uczestniczącym w Systemie, korzystają z niego także operatorzy telefonii komórkowych, Poczta Polska i szereg innych Uczestników. Dokumenty powinni sprawdzać także notariusze, hotele, wypożyczalnie czy agencje pośrednictwa wynajmu nieruchomości.

Przypominamy, że tylko w przypadku podejrzenia kradzieży dokumentów fakt ten należy zgłosić na Policji. W przypadku zagubienia/zaginięcia dokumentów zgłaszamy się do wystawcy konkretnego dokumentu. W obu przypadkach powinniśmy dokumenty zastrzec.