Piłeś - nie prowadź ! - Przypominamy, ostrzegamy - KPP Słupca

Przypominamy, ostrzegamy

Piłeś - nie prowadź !

Data publikacji 07.05.2010

kieliszki-dr_08Pomimo apeli o rozwagę i nie kierowanie pojazdami  po spożyciu alkoholu wielu użytkowników dróg powiatu słupeckiego nie stosuje się do tej podstawowej zasady. Od początku maja słupeccy policjanci zatrzymali 16 nietrzeźwych kierowców. Dwóch z nich spowodowało poważne zdarzenia drogowe. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Jest to szczególnie groźne dla kierującego pojazdem.  Picie alkoholu przez kierowcę uniemożliwia bezpieczną jazdę samochodem, gdyż alkohol pogarsza koordynację ruchów, zmniejsza szybkość reakcji, powoduje zaburzenia wzroku i  ogranicza pole widzenia oraz powoduje błędną ocenę odległości i szybkości.

3 maja br w Zagórowie na ul. Kilińskiego policjanci zatrzymali nietrzeźwego sprawcę kolizji drogowej. Młody kierowca nagle wjechał samochodem  na chodnik, po czym uderzył w trzy drzewa i słup latarni. Został przewieziony do szpitala z obrażeniami szczęki (miał wybite zęby) i ogólnymi potłuczeniami. Okazało się, że miał ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo funkcjonariusze ustalili, że nie posiadał uprawnień do kierowania.

zagrw_1
                                                                                              zdjęcie PSP Słupca

 

6 maja dzielnicowy z gminy Słupca zatrzymał nietrzeźwego kierowcę samochodu, który miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Tuż po północy w Cieninie Kościelnym w okolicach sklepu policyjny patrol zauważył jadącego Mercedesa. Zachowanie kierowcy wzbudziło w nich podejrzenia, dlatego pojechali za nim. Kiedy kierowca zauważył jadący za nim radiowóz, znacznie przyspieszył, a następnie postanowił schować się w parku. Tam wpadł w poślizg i uderzył w drzewo. Kierujący i pasażer podjęli próbę ucieczki, jednak zostali zatrzymani przez policjantów. Pijany sprawca całego zdarzenia tłumaczył, że pożyczył samochód od kolegi, któremu jechał kupić alkohol. Po sprawdzeniu w policyjnej bazie okazało się, że miał sądowy zakaz kierowania samochodami.

 

Proponujemy bezpieczne rozwiązania:

- nie pij, jeżeli planujesz prowadzić

- nigdy nie proponuj alkoholu osobie, która zamierza prowadzić

- nie daj się namówić do jazdy samochodem kierowanym przez osobę, która piła alkohol

- jeżeli planujesz pić alkohol poza domem, to zamów taksówkę, skorzystaj z transportu publicznego, zostań na noc lub poproś znajomego o podwiezienie

 

Pamiętaj, nie jesteś w stanie ocenić wpływu alkoholu na Twój organizm!

Prowadząc pojazd po wypiciu alkoholu zwiększasz ryzyko spowodowania poważnego zdarzenia drogowego!

W Polsce co szósty zabity i co siódmy ranny są ofiarami wypadków drogowych z udziałem nietrzeźwych!