Policjanci na odsłonięciu pamiątkowego obelisku w Ostrowitem - Aktualności - KPP Słupca

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci na odsłonięciu pamiątkowego obelisku w Ostrowitem

Data publikacji 06.05.2019

5 maja w Ostrowitem odsłonięto obelisk upamiętniający żołnierza wyklętego Armii Krajowej – porucznika Tadeusza Leśnikowskiego. W uroczystości brał udział I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Słupcy mł.insp. Jan Rabiej wraz z policjantami, którzy m.in. pełnili honorową wartę przy pomniku.

Mł. insp. J.Rabiej wraz z zaproszonymi gośćmi uczestniczył we mszy świętej, a następnie w imieniu służb mundurowych złożył wieniec pod pamiątkowym obeliskiem.

Tadeusz Leśnikowski urodził się w Michałowie w gminie Ostrowite 16 grudnia 1916 r.. Był studentem Politechniki Warszawskiej, uczestniczył w kampanii wrześniowej w jednostkach łączności. W okresie okupacji pełnił służbę w Armii Krajowej. W 1946 r. podjął pracę przy urzędującej w powiecie przemyskim Komisji Delimitacyjnej, zajmującej się ustaleniem przebiegu granicy polsko-radzieckiej w tym rejonie. W maju 1949 r. został aresztowany pod fałszywym zarzutem szpiegostwa na rzecz wywiadu brytyjskiego. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie z 13 stycznia 1950 r. został skazany na karę śmierci, którą wykonano 5 maja 1950 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Szczątki Tadeusza Leśnikowskiego odnaleziono w wyniku prac ekshumacyjnych prowadzonych w 2017 r. przez IPN w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

 • odsłonięcie obelisku przez córkę i Wójta gminy Ostrowite
  Policjanci na odsłonięciu pamiatkowego obelisku w Ostrowitem 2
 • Komendant składa kwiaty pod pomnikiem
  Policjanci na odsłonięciu pamiatkowego obelisku w Ostrowitem 1
 • mundurowi salutują
  Policjanci na odsłonięciu pamiatkowego obelisku w Ostrowitem 4
 • uroczysta warta pod pomnikiem - policjanci i żołnierze
  Policjanci na odsłonięciu pamiatkowego obelisku w Ostrowitem 3
 • zaproszenie goście na pierwszym planie mundurowi
  Policjanci na odsłonięciu pamiatkowego obelisku w Ostrowitem 5