Policjant ze Słupcy prowadził w IPN warsztaty dla młodzieży - Aktualności - KPP Słupca

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant ze Słupcy prowadził w IPN warsztaty dla młodzieży

Data publikacji 14.03.2018

W ramach konkursu „Policjanci w służbie historii” w poznańskim oddziale IPN zorganizowano warsztaty dla uczniów klas mundurowych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Prowadzili je m.in. policjanci z jednostek garnizonu wielkopolskiego. Był wśród nich asp.sztab. Dariusz Nowicki z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy.

"W ramach konkursu „Policjanci w służbie historii” przeprowadzono warsztaty dla uczniów klas mundurowych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. 9 marca 2018 r. do siedziby Oddziału IPN w Poznaniu przybyły zespoły uczniów, które wcześniej zgłosiły chęć udziału w konkursie. Warsztaty szkoleniowe otworzyła naczelnik miejscowego Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej dr Agnieszka Łuczak. Następnie uczestnicy konkursu wysłuchali wykładów poświęconych dziejom policji na terenie poszczególnych powiatów. Dzieje policji na obszarze powiatu jarocińskiego przybliżyła mł. asp Agnieszka Zaworska z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie. Przeszłość Policji na obszarze powiatu międzychodzkiego przedstawił mł. asp.Waldemar Rymarski z Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie. Z kolei zagadnienia dotyczące dziejów policji na terenie powiatu słupeckiego przybliżył asp. szt.Dariusz Nowicki z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy. Wszystkie wykłady były bogato ilustrowane historycznymi fotografiami oraz dokumentami.

Następnie wystąpił gość specjalny warsztatów Anzor Burjanadze z Gruzji, który opowiedział zebranym o związkach Gruzji z Polską, w szczególności wskazał na kilka spektakularnych przypadków karier osób pochodzenia gruzińskiego w wojsku polskim w latach międzywojennych. Swoje wystąpienie przedstawił w języku polskim.

W dalszej części warsztatów Piotr Orzechowski zapoznał zebranych z rodzajami źródeł oraz ich analizą i interpretacją. Poruszone były również ważne kwestie krytyki źródeł. W tej części zespoły uczniów wspólnie analizowały źródła historyczne z lat 1918-1939.

Następnie dr Małgorzata Mikołajczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz reż. Anna Piasek-Bosacka zapoznały uczestników konkursu z teoretycznymi podstawami zagadnień filmowych z uwzględnieniem montażu. Uzupełnieniem ich były praktyczne ćwiczenia dotyczące ustawienia planu filmowego (m.in. światło, dźwięk, obraz).

Organizatorem konkursu „Policjanci w służbie historii” jest Instytut Pamięci Narodowej, natomiast partnerem przedsięwzięcia jest Komenda Główna Policji (Biuro Historii i Tradycji Policji). Gośćmi warsztatów byli przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, sierż. szt.Tomasz Kowalski Wydziału Komunikacji Społecznej KWP oraz mł. asp.Marcin Smuszkiewicz Wydziału Prewencji KWP."

artykuł i zdjęcia IPN oddział Poznań