Nie zatrzymał się do kontroli, uciekał przed policją i..... - Aktualności - KPP Słupca

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie zatrzymał się do kontroli, uciekał przed policją i.....

Data publikacji 30.10.2017

Słupeccy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali mężczyznę, który znacznie przekroczył dozwoloną prędkość w terenie niezabudowanym, nie zatrzymał się do kontroli drogowej, uciekał przed policjantami i jak się okazało prowadził samochód będąc w stanie nietrzeźwości.

29 października ok. godz. 9.00 w miejscowości Przecław patrol ruchu drogowego prowadził kontrole prędkości. W pewnym monencie policjanci zauważyli samochód osobowy jadący od Ostrowitego, który poruszał się z dużą prędkością. Badanie miernikiem wykazało, że kierujący golfem przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 60 km/h. Mundurowi wydali sygnał do zatrzymania się pojazdu. Kierujący autem najpierw zwolnił, po czym mocno przyspieszył i zaczął się oddalać. Funkcjonariusze podjęli pościg używając sygnałów świetlnych i dzwiękowych. W pewnym momencie prowadzący samochód wjechał w drogę bez wyjazdu, porzucił samochód i uciekał pieszo, chowjąc się w przydrożnych rowach. Na niewiele się to zdało, gdyż został zatrzymany. Jak się okazało młody kierowca był pod wpływem alkoholu – miał niemal promil alkoholu w organizmie.

Mieszkaniec wojewódzktwa kujawsko-pomorskiego poprzez swoje nieodpowiedzialne zachowanie stracił prawo jazdy oraz odpowie za szerg popełnionych wykroczeń i za dwa przestępstwa. Jedno to prowadzenie pojazdu mechanicznego będąc w stanie nietrzeźwości. Drugie to ucieczka przed pościgiem. To pierwszy przypadek popełnienia takiego przestępstwa w naszym powiecie, po wprowadzeniu nowej kategorii do Kodeksu Karnego.

1 czerwca br. weszła w życie nowelizacja ustawy Kodeks Karny z dnia 6 czerwca 1997 r., gdzie jedną ze zmian było wprowadzenie nowego przestępstwa tzw. ucieczki przed pościgiem prowadzonym przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego. W art. 178b KK czytamy „kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.