Policja apeluje o rozsądek podczas wypoczynku nad wodą! - Aktualności - KPP Słupca

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policja apeluje o rozsądek podczas wypoczynku nad wodą!

lodz_policyjna_3Trwają wakacje, piękna pogoda sprzyja wypoczynkowi i spędzaniu czasu nad wodą. Niestety, jak wynika z policyjnych statystyk, jest to czas kiedy dochodzi do wielu wypadków nad wodą. W niedzielę w Powidzu utonął młody mężczyzna. Co było przyczyną tego tragicznego zdarzenia ma wyjaśnić policyjne śledztwo.

Policjanci apelują o rozwagę podczas relaksu nad wodą i wzmożoną opiekę nad małymi dziećmi. Bezpieczna kąpiel zależy tylko od nas samych!

5 lipca około godz. 12.35 patrol w składzie ratownik WOPR i policjant otrzymał zgłoszenie o osobie, która pływając około 10 m od kąpieliska strzeżonego w Powidzu przy Ośrodku Wypoczynkowym Łazienki miała zniknąć pod wodą. Mężczyzny szukało nurkując kilku ratowników i policjant. Po paru minutach zauważono ciało przy dnie na głębokości około 4,5 m. Policjant wraz z ratownikiem wyciągnęli mężczyznę na powierzchnię i natychmiast przystąpili do resuscytacji. Po przyjeździe karetki pogotowia poszkodowanego przekazano pod opiekę medyczną. Niestety mimo ponad godzinnej reanimacji lekarz stwierdził zgon 23-letniego mieszkańca powiatu wrzesińskiego. Ciało mężczyzny decyzją prokuratora zostało zabezpieczone do sekcji.

Okres wakacji to dla wielu osób czas spędzony nad nad wodą. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak powinien wyglądać taki wypoczynek. Utonięcia w większości są wynikiem lekkomyślności i brawury korzystających z wypoczynku nad woda osób, ich lekceważenia obowiązujących przepisów dotyczących kąpieli w miejscach niestrzeżonych oraz kąpieli po spożyciu alkoholu. Przyczyn należy też upatrywać w słabym rozeznaniu zbiornika wodnego, czy wręcz przecenianiu swoich pływackich umiejętności, a w przypadku małoletnich ofiar często jest to brak odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad dziećmi.

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wypoczynku nad wodą !!!

Pamiętajmy o kilku zasadach bezpiecznej kąpieli:

- Kąp się tylko w miejscach, gdzie jest ratownik,
- Staraj się nie pływać sam – możesz poprosić kogoś, aby Cię obserwował w trakcie pływania,
- Nigdy nie skacz (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody
- Zawsze zbadaj głębokość wody oraz ukształtowanie dna,
- PAMIÊTAJ! NIGDY NIE ZOSTAWIAJ DZIECI BEZ OPIEKI,
- Bezpieczeństwo kąpiących, zwłaszcza dzieci, zwiększą dostępne pomoce typu: skrzydełka pływackie, koła nadmuchiwane itp.
- W trakcie kąpieli nie krzycz, nie wzywaj pomocy, jeśli faktycznie nie jest Ci ona potrzebna,
- Nie biegaj po pomostach – możesz potrącić znajdujące się tam osoby,
- Nie wrzucaj do wody śmieci, szkła,
- Nie niszcz urządzeń i sprzętu kąpieliska, a zwłaszcza sprzętu ratunkowego oraz znaków ostrzegających o niebezpieczeństwie,
- Zwracaj uwagę na innych kąpiących się – ktoś może potrzebować Twojej pomocy.
- Jeśli zauważysz przypadek tonięcia lub wypadek nad wodą natychmiast wezwij pomoc,
- Nie wchodź do wody bezpośrednio po spożytym posiłku,
- Nie wskakuj gwałtownie do wody rozgrzany dłuższym opalaniem,
- Nie wchodź do wody po wypiciu alkoholu,
- W przypadku złego samopoczucia, uczucia zimna – natychmiast wyjdź z wody,
- Nie przebywaj zbyt długo w wodzie, stosuj odpowiednio długie przerwy.