Odpowiedzą za oszustwa internetowe - Aktualności - KPP Słupca

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za oszustwa internetowe

z_internet_duePolicjanci z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy zajmujący się przestępczością gospodarczą zakończyli sprawę trojga mieszkańców naszego powiatu, którzy przez ostatnie kilka miesięcy oszukiwali osoby z terenu całej Polski.  Liczyli, na szybki zarobek naciągając ludzi na swoje wirtualne ogłoszenia o sprzedaży telefonów komórkowych w Internecie. Policjanci ukrócili ten proceder. Podejrzanym grozi do 8 lat więzienia.

Kryminalni wpadli na trop oszustów po koniec 2012 roku. Sprawę prowadzili przez kilka miesięcy, sprawdzali różne wątki, natrafiali na nowych pokrzywdzonych. Ustalili, że za oszustwami nie stoi tylko jedna osoba. Podejrzani to dwie młode kobiety wieku 24 i 28 lat oraz 36-letni mężczyzna. Za pomocą ogłoszeń umieszczanych w Internecie oferowali do sprzedaży telefony komórkowe. Wskazywali konto bankowe i określali konieczną wpłatę. Od początku nie mieli zamiaru wywiązania się ze swoich zobowiązań W efekcie „klient” zamiast nowego aparatu otrzymywał paczkę ryżu, kaszy lub makaronu. Pokrzywdzeni utracili od ponad 300 do prawie 1300 złotych. Początkowo Internet dawał oszustom złudne poczucie anonimowości i obietnicę szybkiego zdobycia pieniędzy. Okazało się, że grupa oszukała dziesięć osób. Policjanci jednak ukrócili ten proceder. Teraz internetowi oszuści muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami.

Zakupy online mogą być bezpieczne, trzeba tylko zachować zdrowy rozsądek. Należy uważnie sprawdzać opinie o sprzedającym, unikać ofert  na drogie przedmioty w zaskakująco niskich cenach, ustalić zapłatę przy kurierze, co daje możliwość zakwestionowania przesyłki.