Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejna osoba oszukana metodą na wnuczka

z27 marca br. w Słupcy nieznany mężczyzna po uprzednio wykonanym telefonie i podaniu się za syna 90-letniej Słupczanki wyłudził od niej pieniądze w kwocie 2800 zł. Pieniądze zostały przekazane nieznanej kobiecie przed blokiem pokrzywdzonej. Niestety to przykład kolejnego przestępstwa w naszym powiecie przy zastosowaniu metody na tzw. wnuczka.

Metoda „ na wnuczka”, to rodzaj przestępstwa, którego ofiarami padają przede wszystkim osoby starsze, przeważnie mieszkające samotnie. Charakteryzuje się tym, że przestępca telefonicznie kontaktuje się z ofiarą, podaje się za jej  krewnego, prosi o pomoc i wyłudza od nic nie podejrzewających osób pieniądze. W całej Polsce, również w naszym powiecie, policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń o tego typu przestępstwach. Policjanci apelują, szczególnie do rodzin i bliskich osób starszych, aby uczulać krewnych w podeszłym wieku na możliwość wystąpienia podobnych sytuacji.

Policja często odnotowuje przypadki oszustw metodą "na wnuczka". Oszustami są nie tylko mężczyźni, coraz częściej spotyka się kobiety i osoby niepełnoletnie. Oszuści zwykle wyszukują osobę, jej numer telefonu i adres np. w książce telefonicznej. Na swoje ofiary wybierają osoby starsze. Podają się za członka rodziny np.: syna, wnuczka, siostrzenicę, bratanka, kuzynkę. Rozmowa jest prowadzona w taki sposób, aby przekonać rozmówcę, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Twierdzą, że mieli wypadek, muszą zapłacić ratę w banku, są chorzy lub mają ciężką sytuację rodzinną, albo po prostu potrzebują pilnie pieniędzy, bo akurat kupują coś okazyjnie. Poszkodowanemu mówią, że sami nie mogą ich odebrać i że po pieniądze  przyjdzie znajomy albo, że trzeba je przesłać pocztą. Ofiara wierząc, że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona.

Aby nie stać się ofiarą fałszywego „wnuczka” należy:

  • Zachować szczególną ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.
  • Nie obdarzać zaufaniem osób, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom.
  • Telefoniczne prośby o pomoc, grożą utratą pieniędzy.
  • Koniecznie powiadom Policję, gdy ktoś dzwoni w podobnej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo.
  • Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pomoc (najczęściej jest to prośba o pożyczenie pieniędzy), sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny.
  • Oddzwońmy do niego na numer który mamy zapisany, a nie jaki podaje lub jaki wyświetla się w telefonie. Skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy.
Powrót na górę strony