Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja w Lądzie

stol7 marca br. w Lądzie  odbyła się konferencja naukowa „Stop przestępczości archeologicznej i sakralnej” zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Słupcy we współpracy z Wydziałem Prewencji KWP w Poznaniu. Przeprowadzenie konferencji było możliwe dzięki wsparciu Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Starosty Słupeckiego, Burmistrza Miasta Słupcy oraz Burmistrza Miasta i Gminy Zagórów, Wójtów gmin Słupca i Lądek, instytucji i zakładów działających na terenie powiatu słupeckiego oraz gospodarzy miejsca – Towarzystwa Salezjańskiego z Lądu.

Konferencję zorganizowano w Sali Opackiej Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie. Jej głównym celem było zwrócenie uwagi i omówienie zachowań przestępczych dotyczących obiektach sakralnych oraz aktów wandalizmu na terenach wykopalisk archeologicznych. Konferencja stworzyła możliwość wymiany doświadczeń i zdobytej wiedzy z korzyścią dla wszystkich zainteresowanych stron, co pozwoli na wypracowanie skuteczniejszych metod zapobiegania i zwalczania przestępczości przeciwko dziedzictwu narodowemu. Na spotkanie zaproszono księży, pracowników muzeów, pracowników samorządu lokalnego, inspektorów Urzędu Ochrony Zabytków , przedstawicieli jednostek policji i straży pożarnej, dziennikarzy.

 

 

oglne

 

Konferencję otworzyli i powitali zebranych ks. dr Ryszard Sadowski SDB - Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie, jako gospodarz miejsca, w którym odbywało się spotkanie oraz ze strony policyjnej Komendant Powiatowy Policji w Słupcy podinsp. Władysław Trzaskawski.

 

rektor

 

W pierwszej części konferencji, która dotyczyła przestępczości sakralnej, prelekcje wygłosiło trzech referentów.

 Jako pierwszy zabrał głos podinsp. Henryk Gabryelczyk specjalista Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu”, który wygłosił referat na temat działań podejmowanych przez  Wielkopolską Policję w zakresie bezpieczeństwa zabytków i dóbr kultury narodowej, w tym działań związanych z dużym przemieszczaniem się ludności w ramach EURO 2012. Prelegent zaznaczył, że "skutecznym środkiem obrony przed zagrożeniami jest wysoki poziom świadomości, a także współodpowiedzialność za bezpieczeństwo dóbr kultury narodowej."

 

r_1

 

Po nim  wystąpił mgr inż. Jan Szubert z Instytutu Technologii Budowlanej w Poznaniu, który mówił na temat bezpieczeństwa i zabezpieczenia obiektów sakralnych.

 

r_2

 

Następny prelegent  st.kpt  Tomasz Wiśniewski  z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu przedstawił na podstawie studium przypadku prezentację multimedialną dotyczącą  zabezpieczeń przeciwpożarowych obiektów sakralnych.

 

r_3

 

Tematem przewodnim drugiej część konferencji była przestępczość archeologiczna.

Znalazł się w niej wykład dr. Michała Brzostowicza  z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu o walorach archeologicznych Lądu i Ziemi Nadwarciańskiej.

 

r_4

 

Następny prelegent dr hab. Maciej Trzciński z Muzeum Miejskiego Wrocławia mówił na temat przestępczości przeciwko zabytkom i dziełom sztuki oraz o zwalczaniu i zapobieganiu takich czynów.

 

r_5

 

Jako ostatni głos zabrał mgr Marcin Sabaciński  z Działu Archeologii Narodowej Instytutu Dziedzictwa w Warszawie, który przybliżył zasady  ochrony dziedzictwa archeologicznego.

 

r_6

 

Na zakończenie konferencji podinsp. Władysław Trzaskawski podziękował osobom, które przyczyniły się do jej przygotowania wręczając im drobne upominki, a Rektor seminarium zaprosił wszystkich do zwiedzania klasztoru w Lądzie.


Powrót na górę strony