Dzieci i młodzież z Orchowa z wizyą w KWP w Poznaniu - Aktualności - KPP Słupca

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dzieci i młodzież z Orchowa z wizyą w KWP w Poznaniu

pyrek_1mMłodzież ze Środowiskowego Ogniska Wychowawczego w Orchowie znalazła ciekawy sposób na zakończenie ferii zimowych. 23 lutego br wspólnie z opiekunami i miejscowym dzielnicowym odwiedzili Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu. Policjanci przygotowali dla nich szereg atrakcji. Było spotkanie w Laboratorium Kryminalistycznym, z przewodnikiem psa i jego czworonożnym podopiecznym, rozmowa z rzecznikiem prasowym, wspólne zdjęcia z sierż. Pyrkiem. Młodzi ludzie zwiedzili też Salę Tradycji KWP na ul. Taborowej , gdzie poznali prawie stuletnią historię formacji policyjnych w Polsce, umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie.

Wyjazd był podsumowaniem całorocznych zajęć organizowanych przez Środowiskowe Ognisko Wychowawcze wspólnie z Posterunkiem Policji w Orchowie i Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa dzieci i dorosłych.

Zwiedzanie komendy wojewódzkiej rozpoczęto od wizyty w Laboratorium Kryminalistycznym. Pracownicy w poglądowy sposób przybliżyli dzieciom i młodzieży pojęcie daktyloskopii. Wytłumaczyli na czym polega praca nad odciskami linii papilarnych i pokazali, jak można utrwalać odciski palców. Chętni zaznaczyli swoją obecność w laboratorium własnymi odbitkami.

 

daktyl

 

Następnie wszyscy przeszli do Sali konferencyjnej, gdzie zazwyczaj odbywają się odprawy służbowe Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji z kierownictwem jednostek policyjnych. Tam na spotkanie z uczestnikami wycieczki przyszli specjalni goście.

 

konfercyjna

 

Przedstawiciel zespołu prasowego podkom. Zbigniew Paszkiewicz rozmawiał z dziećmi i młodzieżą o ciekawej, acz trudnej i odpowiedzialnej pracy policjantów różnych pionów. Przybliżył też zebranym charakter pracy rzecznika prasowego.

 

rzecznik_1

 

Następnie głos zabrał mł.asp. Szymon Witczak, który mówił o istocie prewencji kryminalnej, o tym, że lepiej zapobiegać niż paść ofiarą przestępstwa, czy zostać ukaranym. Zwrócił uwagę na ważną rolę dzieci i młodzieży w szerzeniu prawidłowych postaw wśród kolegów, zachęcał do udziału w konkursach o szeroko rozumianym bezpieczeństwie, które podnoszą świadomość uczestników nt. różnych zagrożeń. 

 

prew_krym

 

Po nim na salę wkroczył Rambo - kudłaty, czworonożny policjant wraz ze swym opiekunem. Dzieciaki nie kryły radości i chęci bezpośredniego kontaktu z psem, który na co dzień pracuje w Komisariacie Wodnym KWP w Poznaniu. Przewodnik nowofunlanda - mł.asp. Łukasz Ogiński  opowiadał o psach, które służą w policji i pomagają dzięki swojemu węchowi podczas tropienia przestępców, wyszukiwania narkotyków, materiałów wybuchowych, ratują tonących itp. Wodołaz był niezwykle cierpliwy i delikatny, chętnie pozował do zdjęć i dawał się głaskać i przytulać.

 

pies_3

 

 

pies_2

 

Ogromną niespodzianką na zakończenia spotkania na ul. Kochanowskiego była wizyta sierż. Pyrka. Maskotka Wielkopolskiej Policji serdecznie witała się z dziećmi i dorosłymi roztaczając aurę radości i bezpieczeństwa.

 

pyrek_3

 

Następnie uczestnicy wycieczki przejechali na ul. Taborową w Poznaniu, gdzie przewidziano zwiedzanie Sali Tradycji KWP w Poznaniu. Zebrani z ciekawością i w skupieniu wysłuchali opowiadania podinsp. Jarosława Szemerluka o dziejach policjantów Policji Państwowej z województwa poznańskiego oraz sytuacji za czasów Milicji Obywatelskiej. Największą jednak ciekawość wzbudziła sala ruchu drogowego, gdzie wśród eksponatów można było zobaczyć m.in. sprzęt, z jakiego korzystali na przestrzeni dziesięcioleci policjanci drogówki.

 

sala_1
sala_2

 

Zwiedzanie zakończono wspólnym pamiątkowym zdjęciem. Uśmiech zadowolenia nie schodził z twarzy uczestników wyjazdu. Dzieciaki i opiekunowie dziękują p.Hannie Wachowiak i policjantom KWP w Poznaniu za zorganizowanie i przeprowadzenie tak ciekawego spotkania.

 

oglne