Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

PG kontroluje legalność odtwarzania utworów muzycznych

pieniadze_i_par_i_plyta_maleW minionym tygodniu funkcjonariusze walczący z przestępczością gospodarczą przeprowadzili kontrole w czterech punktach usługowych na terenie Słupcy, które niestety potwierdziły  nie respektowanie przez ich właścicieli  zapisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Obecnie toczą się w tych sprawach postępowania policyjne. Odtwarzanie utworów muzycznych bez zezwolenia to przestępstwo intelektualne, które aby lepiej zrozumieć można porównać do kradzieży cudzej rzeczy.

Artykuł 116 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych mówi, że kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Przedmiotem prawa autorskiego są - w szczególności - utwory: wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe), plastyczne, fotograficzne, lutnicze, wzornictwa przemysłowego, architektoniczne, achitektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne, muzyczne i słowno-muzyczne, sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne, audiowizulane (w tym wizualne i audialne). Ścigane jest na wniosek osoby pokrzywdzonej, którą w przypadku autorów utworów  reprezentują Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, artystów wykonawców - STOART, czy np. ZPAP reprezentuje artystów plastyków. Podmioty te zbiorowo zarządzają prawami autorskimi i pobierają opłaty z tytułu wykorzystywania artystycznych utworów.

Każdy kto prowadzi działalność gospodarczą i ma zamiar rozpowszechniać np. utwory muzyczne  dla umilenia klientom czasu, zobowiązany jest do podpisania umowy licencyjnej z odpowiednią firmą i opłacenie składek. Stawki naliczane są w zależności od powierzchni lokalu, posiadanego zezwolenia na sprzedaż alkoholu, liczby mieszkańców danej miejscowości i kilku innych współczynników. W naszym powiecie kształtują się one około 50 zł dla punktów usługowych.

W 2009 roku na terenie powiatu słupeckiego policjanci walczący z przestępczością gospodarczą skontrolowali ok. 20 punktów ( salonów kosmetycznych, fryzjerskich, solariów, sklepów, barów ). Skutkowało to wszczęciem tej samej liczby postępowań, które zakończyły się wymierzeniem kar grzywny od 500 do 1500 złotych.

W 2010 roku skontrolowano kilkanaście miejsc i nie natrafiono na łamanie prawa, czyli odtwarzanie utworów muzycznych bez podpisanej umowy licencyjnej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W styczniu br. wizyty funkcjonariuszy w czterech punktach usługowych na terenie Słupcy niestety potwierdziły  nie respektowanie przez ich właścicieli  zapisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Obecnie toczą się w tych sprawach postępowania policyjne.

Kontrole policyjne miały na celu zmniejszenie skali procederu lub wyeliminowanie zjawiska rozpowszechniania cudzych utworów muzycznych bez zezwolenia. Kontrole miały także swój wydźwięk prewencyjno-informacyjny. Chodziło o zwrócenie uwagi na fakt, że opisane wyżej zachowania to łamanie prawa, czego często nie były świadome osoby prowadzące działalność gospodarczą.  W innych przypadkach osoby, które wiedziały, że powinny mieć zgodę na odtwarzanie muzyki, nie płaciły za licencję w obawie przed dużymi kosztami. Kiedy od policjantów dowiadywały się, że są to niewysokie stawki przystępowały natychmiast do zawarcia umowy.

Powrót na górę strony