16 Dni Przeciw Przemocy wobec Kobiet - Aktualności - KPP Słupca

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

16 Dni Przeciw Przemocy wobec Kobiet

przemocOd dzisiaj do 10 grudnia 2010 roku będzie trwała ogólnopolska kampania „16 Dni Przeciw Przemocy wobec Kobiet".  Celem kampanii jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy między innymi budowanie świadomości, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka, wzmocnienie lokalnych struktur przeciwdziałających przemocy wobec kobiet oraz wzmacnianie solidarności kobiet na całym świecie.

„16 Dni Przeciw Przemocy wobec Kobiet" to międzynarodowa kampania organizowana od 1991 roku przez Women s Global Leadership Institute. Zaczyna się ona 25 listopada (Międzynarodowy Dzień przeciwko Przemocy Wobec Kobiet), a kończy 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka.

Rusza tegoroczna kampania 16 Dni Działań Przeciw Przemocy wobec Kobiet, a za miesiąc najbardziej rodzinne święta w roku - najwyższy czas, żeby przyjrzeć się rodzinom.

37% osób badanych przez CBOS w 2004 roku zdeklarowało, że zna przynajmniej jedną kobietę doświadczającą przemocy domowej. 16% deklaruje, że zna kilka takich kobiet. Zwykle zostawiamy je samym sobie, zamiatamy problem pod dywan. Milczymy.

Cała rzesza Polaków wciąż uważa, że to, co dzieje się w czterech ścianach domu, to sprawa rodziny. Cała rzesza Polaków wciąż uważa, że rodzina jest wartością najwyższą, a jej utrzymanie jest ważniejsze niż szczęście, zdrowie, a czasem życie kobiety. Reagujemy na przemoc na ulicy, nie reagujemy na przemoc w domu sąsiadów. Udajemy, że nie jest przestępstwem.

Pierwszym i podstawowym krokiem w walce z przemocą jest przełamanie milczenia. Chcemy doprowadzić do dyskusji na temat wartości, przekonań i stereotypów zaklejających usta społeczeństwu i kobietom doświadczającym przemocy w rodzinie. Chcemy skierować światło na społeczeństwo, instytucje i organizacje zamykające kobiety w czterech ścianach domu - z katem.

Jeżeli czujesz , że twoje prawa są łamane, ktoś krzywdzi cię stosując  przemoc fizyczną, psychiczną czy ekonomiczną porozmawiaj z pracownikiem socjalnym, skontaktuj się z dzielnicowym! Znajdziemy sposób na rozwiązanie Twoich problemów!

Jeżeli wiesz, że ktoś krzywdzi innych nie milcz!