Słupecka Policja dla Powodzian - Aktualności - KPP Słupca

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Słupecka Policja dla Powodzian

dscf1785Grupa dzieci z BOGATYNI, SULIKOWA oraz RADOMIERZYC, które spustoszyła powódź, miała na naszym terenie zapomnieć o traumie, jaką zgotowała ich rodzinom wielka woda. Spędzili w Giewartowie prawie dwa tygodnie i jak zgodnie twierdzą, będą to dni niezapomniane. Piątkowe popołudnie spędzili z policjantami ze słupeckiej komendy. Te kilka wspólnie spędzonych godzin na pewno pozostanie na długo w ich pamięci.

W miniony piątek  st. sierż. Iwona Górna specjalista ds. nieletnich oraz st. sierż. Jacek Derengowski dzielnicowy z PP w Orchowie odwiedzili grupę dzieci z zalanych  terenów Bogatyni, Sulikowa oraz Radomierzyc, które już ostatnie dni wypoczywają w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym  w Giewartowie. Obóz zorganizowało Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan, którego prezesem jest  poseł Tadeusz Tomaszewski. W obozie uczestniczy grupa 40 dzieci w wieku od 7 do 15 lat. To właśnie na naszym terenie-w Giewartowie, dzieci miały zapomnieć o koszmarze powodzi. Na koniec ich pobytu,  kilka godzin piątkowego popołudnia spędzili z policjantami, którzy zapewnili dzieciom dzień typowo edukacyjny. Od st. sierż. Jacka Derengowskiego, który oprócz pracy w policji jest strażakiem i ratownikiem otrzymali nietypową lekcję z zakresu ratownictwa wodnego. Ta lekcja miała ich nauczyć jak reagować nad wodą i jak sami mogą pomagać w sytuacjach zagrożenia. St. sierż. Iwona Górna natomiast przekazała dzieciom kilka istotnych wskazówek dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu, przypomniała podstawowe zasady z zakresu ruchu drogowego. Dzieci miały możliwość przymierzenia specjalnej kamizelki taktycznej, mogły przymierzyć czapkę policjanta¸ wziąć do ręki pałkę policyjną. Wspólnie z policjantami dzieci rozwiązały krzyżówkę. Jak się okazało największym problemem było udzielenie odpowiedzi na pytanie  ,, Jaka jest maskotka wielkopolskiej policji ?’’. Jednak po kilku podpowiedziach policjantów i po  okazaniu rysunku z wizerunkiem PYRKA dzieci znalazły właściwą odpowiedź. 14 i 15 - latkowie mogli przymierzyć tzw. alkogogle. Musieli  wykonać w nich kilka ćwiczeń ruchowych, dzięki czemu mieli okazję poznać, jakie zagrożenie powoduje kierujący pojazdem pod wpływem alkoholu. Policjanci obdarowali dzieci odblaskami, jednocześnie tłumacząc, jak ważne jest ich noszenie. Na koniec dzieci opowiedziały  jakie miejsca do tej pory odwiedziły i jak spędzały te kilkanaście dni.

Zarówno dzieci jaki i opiekunowie grupy nie spodziewali się, że w Wielkopolsce będzie czekało na nich tyle atrakcji.  Dzieci pokazały nam również wyprawki szkolne, higieniczne, dresy, obuwie jakie otrzymały od mieszkańców wsi Ostrowite i Tomaszewo ( gmina Ostrowite) za pośrednictwem Wójta Gminy Pana Henryka Tylmana ,Wójta Gminy Słupca Pani Grażyny Kazuś a także z dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz darowizn osób fizycznych i firm. Wielka woda bowiem pozbawiła te i wiele innych dzieci ulubionych zabawek, wyposażenia dziecięcych pokojów, odzieży, obuwia, podstawowych rzeczy, a niejednokrotnie dachu nad głową, czyniąc tegoroczne wakacje smutnymi i wyjątkowo trudnymi dla nich i ich rodziców.

Najważniejsze i najprzyjemniejsze jest to, że widzieliśmy w oczach tych młodych ludzi szczerą radość podczas spotkania i tej radości życzymy tym młodym ludziom jak najwięcej.

 

dscf1785

 

 

dscf1783
dscf1786