Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kobiety w Policji

dziel_krl_gW Policji służy coraz więcej kobiet. Chociaż mogłoby się wydawać, że to męski zawód, liczba policjantek systematycznie rośnie. Ogółem w Policji pracuje blisko 30 tys. kobiet, z czego blisko 13 tys. to policjantki. Dla porównania, dwa lata temu było ich o blisko 1,5 tys. mniej. W Komendzie Powiatowej Policji w Słupcy służy 7 policjantek oraz pracuje 15 pań w cywilu.

Spora część kobiet służy w Policji od 3 do 10 lat (38,95% ogółu). Blisko 19% nie ma jeszcze trzech lat stażu pracy, a 18,5% ma staż służby pomiędzy 11 a  15 lat. Prawie połowa jest w wieku w wieku 30-40 lat (48%); spośród pozostałych 27% ma mniej niż 30 lat, a 26% powyżej 40 lat. Aż 6 na 10 policjantek (61,72%) ma wyższe wykształcenie. Ponad 33,77% jest w korpusie aspirantów, 31% w korpusie sierżantów, 4 dosłużyły się stopnia inspektora.

W korpusie cywilnym panie pracują na bardzo odpowiedzialnych stanowiskach w kadrach, finansach, informatyce, zaopatrzeniu oraz w sekretariatach.

kiesz_4

Pierwsze kobiety do służby w policji przyjęto w 1925 roku. Początki były trudne zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Był to jednak czas przemian obyczajowych oraz społecznych i tym samym policja również musiała się zmienić. Z chwilą pojawienia się nowych kategorii przestępstw takich jak sutenerstwo, prostytucja, przestępstwa wobec kobiet, a także problemy z młodzieżą i rodzinne, kobiety stały się niezbędne w tej służbie. Służba żeńska zdecydowanie różniła się od męskiej, policjantki nie wykonywały tych samych obowiązków, co ich koledzy. Kobiety wchodziły w środowiska sutenerów, domów publicznych, domów schadzek. Zajmowały się także pracą wychowawczą, gdyż uważano, że policjantka lepiej dotrze do młodzieży, dzieci, lepiej rozumie problemy społeczne kobiet. Rzadko spotykało się na początku policjantki w mundurach, dopiero potem kierownictwo stwierdziło, że bardziej wychowawczo jest, jeśli do młodzieży przemawia umundurowana funkcjonariuszka. Również kryteria przyjęcia kobiet do służby były dość ostre. Policjantką mogła zostać panna albo bezdzietna wdowa w wieku od 25 do 45 lat. Kandydatka musiała mieć nienaganną opinię, konieczna była też opinia jednej z organizacji kobiecych. W momencie zamążpójścia musiała odejść ze służby.

Dzisiaj te kryteria są zupełnie inne i choć służba nie jest łatwa, to kobiety odnajdują się na każdym polu i w męskim środowisku. Na co dzień dziewczyny muszą wykazywać się silnym charakterem i wysokim poziomem sprawności fizycznej, lecz zdają sobie sprawę z różnic i nie próbują w żaden sposób naśladować mężczyzn. Po prostu robią swoje najlepiej jak potrafią. Kobiety obecne są zarówno w służbie wspomagającej jak i w kryminalnej, a także prewencyjnej. Coraz częściej zajmują też stanowiska kierownicze. 

W Dniu Kobiet Komendant KPP w Słupcy oraz całe męskie grono komendy złożyło wszystkim paniom serdeczne życzenia. Panie otrzymały też przepiękne róże.

beata_i_roza

Powrót na górę strony