Spotkania z Bezpieczeństwem

Projekt profilaktyczny „Jesteś europejczykiem nie niewolnikiem”

Data publikacji 21.04.2017

Słupecka komenda policji rozpoczęła nowy projekt profilaktyczny pod nazwą „Jesteś europejczykiem nie niewolnikiem”. Będzie on realizowany wspólnie z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie. Adresatami projektu są uczniowie szkoły wyjeżdżający na praktyki zawodowe. Będą oni uczestniczyli w cyklu szkoleń i wykładów odnośnie handlu ludźmi, przewidziane są warsztaty z zakresu samoobrony oraz pierwszej pomocy. Podstawowym celem projekty jest zapoznawanie młodzieży ze sposobami przeciwdziałania i zabezpieczania się przed możliwością stania się ofiarą handlu ludźmi, a także nabycie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.

Praktyki zagraniczne oraz wakacje to dla wielu nie tylko czas odpoczynku, ale również wyjazdów za granicę do pracy jak i podejmowania tej pracy na terenie kraju. Często również to czas podejmowania decyzji o wyjeździe na stałe. Wakacyjna praca może być szansą na zmianę swojego życia na lepsze, ale wiąże się również z różnymi zagrożeniami. Handel ludźmi uznawany jest za współczesną formę niewolnictwa. To przestępstwo polegające na odebraniu wolności tym, którzy padają jego ofiarą i wykorzystaniu ich w celu osiągnięcia korzyści. Ludzie w trudnym położeniu, słabo wykształceni, bezrobotni, nie mający wystarczających środków do życia, a także wszyscy ci, którzy planują wyjazd do pracy za granicę czy nawet podejmujący pracę w Polsce są szczególnie narażeni na próbę zwerbowania ich przez grupy przestępcze trudniące się handlem ludźmi. Obecnie Polska nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar z Europy Wschodniej do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej.

Negatywnego stosunku do handlu ludźmi należy uczyć od najmłodszych lat, zwłaszcza w pracy wychowawczej, nie tylko po to, by uczniowie wiedzieli, jakie zagrożenia niesie ze sobą praca zagraniczna bądź sezonowa, ale także, by mieli świadomość, jak zapobiegać oraz się bronić by nie stać się ofiarą oraz gdzie zgłosić się o pomoc.

Planowane w ramach projektu działania podejmowane będa we współpracy z licznymi instytucjami. Oprócz policji i pracowników szkoły w realizację włączą się: Klub Sportów Walki Zagórów, Powiatowy Urząd Pracy w Słupcy, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, Fundacja La Strada (Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu).Organizatorzy planują przeprowadzenie konkursu na plakat promujący przeciwdziałanie i zapobieganie handlowi ludźmi. Istotnym elementem projektu będzie anonimowe badanie ankietowe mające na celu rozpoznanie skali świadomości młodzieży na temat zjawiska handlu ludźmi. Po dokonaniu badania będą realizowane szczegółowe działania profilaktyczne. Zakończenie projektu planowane jest na koniec czerwca br.

Pierwsze prelekcje wprowadzające w zagadnienia projektu oraz zajęcia z samoobrony już sie odbyły. Uczniowie dowiedzieli sie, czym jest proceder handlu ludźmi i na co powinno zwrócić uwagę podczas wyjazdów za granicę kraju,czy podczas podpisywania umów o pracę. Przekazano informacje o instytucjach pomocowych na terenie kraju, unii europejskiej oraz świata. Uczestnicy zajęć otrzymali poradniki "Nie jesteś na sprzedaż" oraz tematyczne ulotki.

 

Powrót na górę strony