Spotkania z Bezpieczeństwem

Nowy projekt słupeckich policjantów - „POZNAJEMY SWOJE KORZENIE”

Data publikacji 20.03.2017

Komenda Powiatowa Policji w Słupcy wspólnie z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Poznaniu Delegatura w Koninie, Muzeum Okręgowym w Koninie i Muzeum Regionalnym w Słupcy rozpoczęła realizację projektu profilaktycznego pt: „POZNAJEMY SWOJE KORZENIE”. Przedsięwzięcie ma na celu zapoznanie uczniów szkół podstawowych z tematyką ochrony dziedzictwa narodowego i archeologicznego. Jest jednym z działań podejmowanych przeciwko przestępczości archeologicznej i sakralnej.

Na terenie powiatu słupeckiego występują stanowiska archeologiczne, gdzie zdarzają się incydenty związane z nielegalną eksploracją artefaktów. Istnieje też niebezpieczeństwo napotkania w lasach, na polach, czy łąkach pozostałości niewybuchów i niewypałów z okresu II wojny światowej. Projekt „POZNAJEMY SWOJE KORZENIE” ma służyć poznaniu historii miejsca, w którym mieszkają uczestnicy przedsięwzięcia, ale także wyrobić w nich nawyk dbania o dobra kultury i przeciwdziałanie ich niszczeniu. Pośrednio ma uczyć, jak reagować w przypadku znalezienia historycznych artefaktów, ale również, jak postąpić w sytuacji przypadkowego ujawnienia niewybuchów lub innych niebezpiecznych przedmiotów. Adresatami projektu są uczniowie klas IV szkół z gmin Lądek i Zagórów, które graniczą z obszarami związanymi z początkami powstania państwa polskiego. Planuje się ewaluację projektu z udziałem tych samych uczniów w następnych latach nauki. Dla uczniów przygotowano specjalne prelekcje i warsztaty. Zajęcia będą prowadzić policjanci z Wydziału Prewencji KPP w Słupcy, archeolodzy oraz pracownicy zajmujący się ochroną zabytków. Przewidziane są również lekcje w Muzeum Regionalnym w Słupcy. Ogłoszono konkurs na logo projektu oraz na tablice archeologiczne nawiązujące do pochodzenia miejscowości, w których znajdują się szkoły. W czerwcu, na zakończenie projektu, zaplanowano wykłady m. in. z dr. Michałem Brzostowiczem – Z-cą Dyrektora Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Krzysztofem Gorczycą – archeologiem Muzeum Okręgowego w Koninie, Piotrem Pawlakiem z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu Delegatura w Koninie oraz Marcinem Sabacińskim z Działu Archeologii Narodowej Instytutu Dziedzictwa w Warszawie.

Policjanci przeprowadzili już pierwsze zajęcia. Odwiedzili uczniów w w Szkole Podstawowej w Ratyniu. Dzieci dowiedziały się, czym jest przestępczość archeologiczna, jak mogą przyczynić się do ochrony dóbr kultury. Funkcjonariusze duży nacisk położyli na zgłaszanie rodzicom lub nauczycielom znalezisk niewiadomego pochodzenia, mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi.

 

Powrót na górę strony