Spotkania z Bezpieczeństwem

Porady dla rowerzystów

Data publikacji 22.03.2011

logo_rmaleNadeszła wiosna. Na zewnątrz z każdym dniem będzie coraz cieplej. Na drogach widać coraz więcej zwolenników dwóch kółek. Rowerzysta uczestniczący w wypadku drogowym nie ma żadnych szans -  kierowcę i pasażerów chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne i karoseria samochodu- rowerzystę nie chroni nic! O czym powinni pamiętać cykliści zanim wyjadą na drogę? Zamieszczamy poniżej kilka ważnych porad.

ROWERZYSTO! DO TYCH PRZEPISóW MUSISZ SIÊ STOSOWAĆ.

Wyciąg z przepisów Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym Dz. U. z 2005 r. Nr 108 poz. 908 z późniejszymi zmianami

Dział II Oddział 11

Przepisy dodatkowe o ruchu rowerów, motorowerów oraz pojazdów zaprzęgowych

Art. 33. 1. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

1a. W razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 5,   ( Kierujący pojazdem zaprzęgowym, rowerem, motorowerem, wózkiem ręcznym oraz osoba prowadząca pojazd napędzany silnikiem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych.) a jeżeli nie jest to możliwe - z jezdni.

2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

  1)   jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;

  2)   jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

  3)   czepiania się pojazdów.

4. Na przejeździe dla rowerzystów, kierującemu rowerem zabrania się:

  1)   wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd;

  2)   zwalniania lub zatrzymywania się bez uzasadnionej przyczyny.

5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

  1)   opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem lub

  2)   szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów.

6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

7. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 ust. 1-3, ( Art. 11. 1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

3. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.) jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

  • ROWERZYSTO!  WŁ¡CZ ŚWIATŁA, NAŁóŻ KAMIZELKÊ, NAŁóŻ KASK.

Pomimo braku obowiązku jazdy rowerem z włączonymi światłami pozycyjnymi, WŁ¡CZ JE - BÊDZIESZ BARDZIEJ WIDOCZNY I TYM SAMYM BARDZIEJ BEZPIECZNY.

Coraz większa rzesza rowerzystów porusza się w kamizelkach odblaskowych. DOŁ¡CZ DO NICH BÊDZIESZ BARDZIEJ WIDOCZNY I TYM SAMYM BARDZIEJ BEZPIECZNY.

Wypadku drogowego, czy też wywrotki na rowerze nikt nie planuje. ZAŁóŻ KASK - ON OCHRONI TWOJ¡ GŁOWÊ.

  • ROWERZYSTO! TWóJ ROWER MUSI BYĆ NALEŻYCIE WYPOSAŻONY.

Rower powinien być wyposażony:

  1. z przodu: w jedno światło pozycyjne barwy białej,
  2. z tyłu: jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,
  3. z tyłu: w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej, w kształcie innym niż trójkąt,
  4. co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  5. dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,

Światła roweru winny być widoczne z odległości minimum 150 metrów.

Rower może być wyposażony dodatkowo:

  1. w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej, widoczne również z boku roweru, np. w kołach i w pedałach.
Powrót na górę strony