Spotkania z Bezpieczeństwem

Raz jeszcze o dopalaczach

Data publikacji 15.03.2011

dop_sanepid_3Słupeccy policjanci wspólnie z pracownikami powiatowego inspektoratu sanitarnego w Słupcy oraz specjalistami poradni psychologiczno - pedagogicznej przeprowadzili szkolenie dla przedstawicieli placówek oświatowo-wychowawczych w zakresie zagrożeń związanych z zażywaniem dopalaczy. Okazuje się, że nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o państwowej inspekcji sanitarnej, nie rozwiązuje wszystkich problemów dotyczących tzw. wyrobów kolekcjonerskich. Wiedza rodziców i innych dorosłych na temat wspomnianych używek i ich zgubnego działania jest niewielka, podobnie jak wśród młodzieży. A jest ona  niezbędna, aby chronić zdrowie i życie zażywających je (niestety) osób.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy zaprosił funkcjonariuszy słupeckiej komendy Policji do zorganizowania szkolenia dla dyrektorów i nauczycieli placówek oświatowo-wychowawczych powiatu słupeckiego w zakresie zagrożeń związanych z zażywaniem dopalaczy. Dzięki prezentacjom multimedialnym przygotowanym przez prelegentów szeroko omówiono temat dopalaczy. Prowadzący spotkanie zwrócili uwagę zebranych na fakt, że znowelizowane ustawy przewidują zakaz obrotu dopalaczami, nakładają dotkliwe sankcje na sprzedających i właścicieli sklepów, zakazują reklamy artykułów kolekcjonerskich, jednak ich zażywanie nadal jest legalne i możliwe. Handel nimi zszedł do podziemia. Internet ułatwia zdobywanie niebezpiecznych substancji, nie dając jednocześnie rzetelnych informacji, czym są te środki oraz czym grozi ich zażywanie. Zwrócono się do obecnych o stosowanie szeroko rozumianej profilaktyki wśród młodzieży i rodziców dotyczącej omawianego zagadnienia. Zainteresowani powinni znać całą prawdę o zgubnym działaniu dopalaczy. Będzie to możliwe kiedy dorośli (rodzice, nauczyciele, wychowawcy, przyjaciele) będą otwarcie rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach i być może takie zachowania zachęcą młodzież do szczerej rozmowy lub odrzucenia używek.

 

dop_sanepid_1

 

Słupeccy policjanci na przełomie września i października 2010 roku zainicjowali akcję przeciwko zażywaniu dopalaczy skierowaną do uczniów gimnazjów powiatu słupeckiego. Akcja miała na celu zwiększenie świadomości młodzieży, jak niebezpiecznymi środkami są dopalacze oraz jakie są skutki zażywania artykułów kolekcjonerskich. Uczniowie projektowali logo akcji i wymyślili jej hasło, które znalazły się na ulotkach i specjalnych opaskach na rękę. Funkcjonariusze wręczają opaski przy okazji prelekcji i spotkań z uczniami, na których ostrzegają przed używaniem dopalaczy.

 

dop_sanepid_2

 

Powrót na górę strony