Spotkania z Bezpieczeństwem

Bezpieczeństwo w Sieci

Data publikacji 04.03.2010

strzal_internet_maleW poniedziałek, 1 marca br., słupeccy policjanci przeprowadzili w Szkole Podstawowej w Strzałkowie pogadankę o niebezpiecznych zachowaniach dzieci w Sieci. Celem spotkania było uświadomienie uczniom szeregu zagrożeń płynących z Internetu. Specjaliści ds. nieletnich podkreślili, że komputer z dostępem do Internetu jest jednym z najważniejszych narzędzi służących współczesnemu człowiekowi. Jednak jest też często wykorzystywany świadomie lub mniej świadomie jako narzędzie służące do popełnienia przestępstwa.

Funkcjonariusze zajmujący się prewencją kryminalną i nieletnimi opowiadali zebranym uczniom, jak bezpiecznie serfować w Sieci. Podawali przykłady jak nie stać się ofiarą przestępstwa. „Nigdy nie wiemy, kto siedzi po „drugiej stronie” – równolatek, kolega, oszust czy pedofil...” – przestrzegała m.in. st. sierż. Iwona Górna. Policjantka zwróciła uwagę dzieci na to, że należy chronić swoje dane osobowe, że należy mieć ograniczone zaufanie do „miłych” obcych internautów. Mł. asp. Dariusz Nowicki omówił różne rodzaje przestępstw najczęściej popełnianych przez nieletnich użytkowników Internetu. Mówił o roli portali społecznościowych, które z pewnością nie służą do poniżania i obrażania innych. Zaznaczył, że w sieci nie ma anonimowości i każde zachowanie niezgodne z prawem może zostać wykryte.

Funkcjonariusze podkreślali, że Internet to świetne narzędzie do nauki i rozrywki zarazem, ale dzieci i młodzież powinny pamiętać o ruchu na świeżym powietrzu i o sporcie.

strzal_internet_2
Wspólna nauka serfowania po sieci rodziców i dzieci oraz rozmowy na temat zagrożeń płynących z Internetu, to sposoby na to, aby nasze dzieci mogły bez obaw korzystać z zasobów internetowych. Komputer nie zastąpi rozmów wychowawczych, a zbyt długie przesiadywanie przed włączonym monitorem szkodzi zdrowiu.
Powrót na górę strony