Przypominamy, ostrzegamy

Ostrzeżenie przed oszustami podszywającymi się pod policjantów

Data publikacji 24.08.2020

Jednym z częściej ostatnio zgłaszanych w Polsce przestępstw są oszustwa, podczas których sprawcy, dzwonią do osób i opowiadają różne ”legendy”, zmyślone, fikcyjne historie, aby wyłudzić pieniądze. Oszuści podszywają się pod członków rodzin na przykład wnuczków, udają pracowników spółdzielni lub energetyki, gazownika, pielęgniarkę środowiskową, czy pracownika opieki społecznej. Działają bez skrupułów dążąc do zdobycia pieniędzy lub wartościowych rzeczy. Najczęściej na swoje ofiary wybierają seniorów.

W sierpniu na terenie Wielkopolski doszło do wielu przypadków oszustw metodą „na policjanta”, podczas których starsze osoby, myśląc, że pomagają najbliższym, przekazały przestępcom podającym się za funkcjonariuszy duże kwoty pieniędzy - niejednokrotnie oszczędności życia.

Policjanci apelują do wszystkich o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi oraz przestrzega przed łatwowiernością w przypadku, gdy dzwoniący do nas ludzie pros o pieniądze.

Metody działania oszustów ulegają zmianie w zależności od sytuacji, ale najczęściej używają następującego schematu: na telefon zadzwoni mężczyzna lub kobieta i przedstawia się jako policjant. Informuje o rzekomym wypadku drogowym, jaki miał spowodować syn lub córka rozmówcy. Następnie sprawca twierdzi, że aby osoba mogła uniknąć aresztu konieczne jest przekazanie pieniędzy. Sposób prowadzenia rozmowy jest na tyle przekonujący, że zdecydowanie można uwierzyć w taką opowieść. Potem wskazywany jest sposób przekazania pieniędzy. Najczęściej trzeba udać się w umówione miejsce, gdzie odbiera je fałszywy funkcjonariusz. Zdarzały się sytuacje, że nakazywano wyrzucenie pieniędzy przez okno lub trzeba było je ukryć we wskazanym miejscu. Ostatnio przestępcy podawali się nawet za policjantów, którzy śledzą fałszywych wnuczków. Dzwoniący polecał przekazanie pieniędzy informując jednocześnie, że policja obserwują daną osobę i zaraz po „transakcji” pieniądze zostaną zabezpieczone i oddane właścicielowi.

Niestety wiele osób daje się nabrać i wykonują polecenia oszustów wierząc, że pomagają najbliższym. W efekcie zostają okradzeni.

Policjanci przestrzega przed łatwowiernością w przypadku podobnych telefonów. Każdą taką informację należy zweryfikować u członków rodziny, a szczególnie wtedy, gdy rozmówca prosi nas o pieniądze.

Nie należy działać w pośpiechu i ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści. Najlepiej spróbować odłożyć termin przekazania pieniędzy i o każdym podejrzanym telefonie niezwłocznie powiadomić Policję.

Pamiętajmy, że policjanci prowadzący swoje działania, nigdy nie będą prosić o przekazanie pieniędzy.

Rozmawiajmy z członkami rodziny o tego rodzaju oszustwach. Ostrzegajmy i mówmy, co należy robić w takich sytuacjach. Szczególnie starajmy się dotrzeć do osób starszych i mieszkających samotnie.

W powiecie słupeckim sporadycznie dochodzi do takich oszustw, ale policjanci apelują szczególnie do rodzin i bliskich osób starszych, aby uczulać je na takie, bądź podobne sytuacje.

 

Powrót na górę strony