Pamiętajmy o bezdomnych i samotnie mieszkających - Przypominamy, ostrzegamy - KPP Słupca

Przypominamy, ostrzegamy

Pamiętajmy o bezdomnych i samotnie mieszkających

Data publikacji 28.11.2017

Każdego roku w okresie jesienno-zimowym odnotowuje się przypadki zgonów, których przyczyną jest ujemna temperatura powietrza, a w konsekwencji nadmierne wychłodzenie organizmu. Jak ostrzegają synoptycy, do Polski wraca typowo zimowa aura. Pamiętajmy, aby nie przechodzić obojętnie wobec potrzebujących. Informujmy odpowiednie służby zawsze, gdy potrzebna jest pomoc. Dzwoniąc na numery alarmowe: 997 lub 112 możemy uratować komuś życie. Zgłoszeń można dokonać również za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.


Policjanci każdego roku wraz z nadejściem chłodniejszych nocy patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. To one są głównie narażone na utratę zdrowia lub życia na skutek wychłodzenia. Problem ten dotyka także osoby starsze, samotne, które mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach i zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.

Jedną z częstszych przyczyn zamarznięć jest również alkohol, który daje złudne uczucie ciepła. W rzeczywistości jednak w stanie upojenia organizm wychładza się znacznie szybciej. Podczas codziennych służb policjanci zwracają również szczególną uwagę na przystanki autobusowe i inne ustronne miejsca, gdzie mogą znajdować się osoby nietrzeźwe. Osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, które zasną np. na ławce w parku narażone są na szybkie wychłodzenie organizmu. Pamiętajmy, że taki człowiek bez naszej uwagi i pomocy mogą zamarznąć.