Przypominamy, ostrzegamy

DZIELNICOWY RADZI - porady ważne zimą

Data publikacji 28.01.2013

mkrolZima w pełni. Na domach, drogach  i chodnikach zalega śnieg. Poniżej zamieszczamy kilka ważnych porad dla właścicieli nieruchomości i pojazdów. Warto o nich pamiętać, aby uniknąć przykrych sytuacji i odpowiedzialności prawnej.

Zgodnie z ustawą osobą odpowiedzialną za odśnieżanie chodnika jest właściciel nieruchomości (również zarządca lub administrator) z założeniem, że chodnik jest położony wzdłuż jego nieruchomości. W przypadku, gdy chodnik jest nieodśnieżony, a pieszy z tego powodu dozna uszczerbku na zdrowiu np. poślizgnie się na nim i złamie nogę, to ma prawo domagać się od właściciela nieruchomości odszkodowania. Jeżeli między chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni, odśnieżać chodnik powinna gmina. Dodatkowo śnieg, który usunie z chodnika właściciel, powinien zostać uprzątnięty przez zarządcę drogi. Jeżeli zarządca drogi pobiera opłaty z tytułu postoju lub parkowania samochodów na chodniku, to wtedy on wtedy odśnieża. Ponadto zarządca drogi ma obowiązek odśnieżenia drogi publicznej. Opady śniegu powodują jego zaleganie na dachach, tworzą się też niebezpieczne nawisy i sople. Je również należy obowiązkowo usuwać. Artykuł 117 kodeksu wykroczeń mówi, że każdy kto nie wywiązuje się z obowiązku utrzymania porządku w obrębie swojej nieruchomości podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

 

zima_chodnik

 

Opady śniegu i niskie temperatury sprawiły, że drogi stały się śliskie i niebezpieczne.  Policjanci przypominają podstawowe zasady, do których powinni stosować się kierowcy podczas zimy oraz o tym, że bezpieczną jazdę w takich warunkach może zapewnić rozwaga i ostrożność kierujących pojazdami.

1. Wymień opony na zimowe. Całkowita droga hamowania przy prędkości 50 km/h na ubitym śniegu wynosi 25 m przy oponie zimowej i aż 48 m przy oponie letniej. Pomyśl! Opony dla pojazdu są jak buty dla człowieka, dlatego powinny być dostosowane do warunków pogodowych.

2. Pamiętaj  o wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy oraz wymianie akumulatora na nowy, jeśli obecnie posiadany odmawiał w przeszłości posłuszeństwa.

3. Dostosuj  prędkość do panujących na drodze warunków. Śliska nawierzchnia powoduje wydłużenie drogi hamowania i częściej niż w innych porach roku dochodzi do tzw. stłuczek ( są niezbyt groźne dla ludzi, ale powodują straty materialne i często utrudniają ruch)

4. Zachowaj odpowiednią odległości od poprzedzającego auta. Nie jeździmy na tzw. zderzaku!

5. Jeśli planujesz dłuższą podróż, odpowiednio wypocznij.

6. Zanim ruszysz w drogę oczyść swoje auto w całości ze śniegu. Usuń śnieg, szron z okien i świateł.

7.  Zadbaj, aby w aucie była skrobaczka do szyb oraz zmiotka do śniegu. Przydać się mogą preparaty odmrażające zamki. Warto zaopatrzyć się w łańcuchy śniegowe czy niedużą łopatę do odgarniania śniegu. Przydatne mogą okazać się kable rozruchowe. Dodatkowo przyda się latarka i koc.

8. PIESZYM przypominamy o ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię. Kaptury płaszczy, czy kurtek znacznie ograniczają widoczność.

 

z_opona_zimowa

 

Powrót na górę strony