Przypominamy, ostrzegamy

Co powinien wiedzieć właściciel psa?

Data publikacji 14.08.2012

pies_2Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jest wierny i oddany, ale tylko w stosunku do swojego pana, czy jego najbliższej rodziny i zawsze będzie bronił swojego terenu. A co się stanie gdy ktoś nieopatrznie wejdzie na jego teren lub gdy właściciel nie zachowa środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia? Wałęsające się psy stają się plagą terenów wiejskich i miejskich. Biegają za rowerzystami, obszczekują bawiące się dzieci, płoszą zwierzynę łowną. Wśród informacji o tragicznych atakach psów na ludzi, wiele dotyczy agresywnych zwierząt biegających po źle ogrodzonych posesjach lub wybiegających z niezamkniętych bram i furtek. Jak należy postępować z psem, by nie wejść w konflikt z prawem? Jak należy się nimi opiekować by nie łamać prawa?

Należy bezwzględnie pamiętać, że dla małego dziecka nawet niewielki pies może być bardzo groźny. Psy uwiązane przez większość czasu na łańcuchu lub nieumiejętnie przyuczane do obrony terenu mogą bardzo poważnie poranić, a nawet zagryźć człowieka. Niebezpieczne są jednak nie tylko psy konkretnych ras. Równie, a czasem nawet jeszcze groźniejsze, bywają mieszańce, zwłaszcza jeśli psy krzyżuje się w celu uzyskania maksymalnej agresywności, a to niestety zdarza się coraz częściej.

Poniżej przedstawiamy przepisy prawne, które regulują w Polsce zasady trzymania zwierząt oraz opiekowanie się nimi:

1.   Znęcanie się nad zwierzętami, trzymawanie zwierzęcia w niehumanitarnych warunkach, organizowanie walk zwierząt reguluje Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt.

2.   Posiadanie psa rasy uznawanej za agresywną bez wymaganego zezwolenia zawarte jest w Rozporządzeniu z dnia  28 kwietnia 2003 roku w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne.

3.   Sczepienie psa to obowiązek w myśl Ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

4.   Pies bez smyczy lub kagańca - niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia: kto nie zachowuje zwykłych lub nakazowych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany art. 77 Kodeks Wykroczeń.  Uchwała Rady Miejskiej.

5.   Szczucie psem człowieka: Kodeks Wykroczeń, Kodeks Karny.

6.   Szkody wyrządzone przez utrzymywane zwierzę: Kodeks Cywilny

7.   Drażnienie psa: kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne podlega karze grzywny do 1000 zł albo karze nagany art. 78 Kodeks Wykroczeń.

 

pies_1

 

Właściciele psów powinni pamiętać o tym, że:

·       Psa należy nauczyć podstawowych zasad posłuszeństwa

·       Pies powinien otrzymywać regularne dietetyczne posiłki

·       Pies powinien mieć swoją miskę

·       Pies powinien być wyprowadzany i trzymany na smyczy

·       Psa należy nauczyć załatwiać własne potrzeby w ogródku lub sprzątać po nim

·       Właściciel nie powinien pozwalać psu na ciągłe szczekanie, by nie zakłócać spokoju sąsiadom

·       Pies powinien posiadać swoje własne posłanie

·       Pies powinien posiadać identyfikator przy obroży

·       Należy przeprowadzać regularne odrobaczenie psa w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się chorób

·       Odpowiedzialny właściciel pamięta również o szczepieniach swojego przyjaciela przeciw wściekliźnie

·       W środkach komunikacji miejskiej pies powinien posiadać kaganiec (kierowca autobusu czy motorniczy tramwaju może nie wpuścić ciebie i twojego psa bez kagańca).

Powrót na górę strony