Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

O kobietach w słupeckiej policji i nie tylko

Data publikacji 08.03.2021

Obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet są świetną okazją do przybliżenia roli kobiet w Policji. Dzisiaj widok kobiet w policyjnym mundurze nikogo nie dziwi i nie zaskakuje, służą na równie z mężczyznami. Kobiety zatrudnione w jednostkach policji, to nie tylko funkcjonariuszki, to także pracownice Policji, które swoją codzienną pracą wspierają mundurowych w działaniach na rzecz bezpieczeństwa. Dziękując paniom za dotychczasową pracę, życzymy wszelkiej pomyślności i satysfakcji z wykonywanych obowiązków.

Szacuje się, że policjantki stanowią 1/5 wszystkich funkcjonariuszy w Polsce, jest ich około 15 tysięcy. W działach odpowiedzialnych za logistykę aż 80% wakatów przydzielonych jest przedstawicielkom płci pięknej.

O pracownicach cywilnych

W Komendzie Powiatowej Policji w Słupcy obecnie jest zatrudnionych 14 pracownic cywilnych. Zajmują głównie stanowiska administracyjno-biurowe. Znajdziemy wśród nich panie sekretarki, kadrowe, panie odpowiedzialne za finanse i zaopatrzenie. Panie w cywilu odpowiedzialne są za dokumentację niejawną, obsługę archiwum, obsługę monitoringu oraz sprawy porządkowe. Ich codzienna praca jest niezbędna do właściwego funkcjonowania jednostki.

O policjantkach

W Słupcy na 103 etaty służy obecnie 13 funkcjonariuszek. Jeszcze przed 2005 rokiem były tylko dwie panie w mundurze: niezapomniane Maria i Grażynka.

Kobiety pracują we wszystkich wydziałach: kryminalnym, prewencji, ruchu drogowego oraz logistyce. Patrolują ulice, ścigają piratów drogowych i sprawców wykroczeń. Prowadzą dochodzenia, zajmują się pracą operacyjną i szukają groźnych przestępców. Wspierają ofiary przemocy i pracują z młodzieżą. Świetnie sprawdzają się jako dyżurne na stanowisku kierowania, jako dzielnicowe, czy oficerowie prasowi.

Należy zaznaczyć, że i na etapie postępowania kwalifikacyjnego do Policji, jak i w codziennej służbie muszą spełnić te same wymagania co mężczyźni. Nie wszyscy wiedzą, że wygląd funkcjonariuszki w służbie ściśle regulują przepisy wewnętrzne. Umundurowana policjantka nie może sobie pozwolić np. na wyrazisty makijaż, noszenie zbyt dużo biżuterii, czy malowanie paznokci, a długie włosy zawsze musi nosić upięte.


 

Trochę historii

Społecznie zawód policjanta był uważany za profesję czysto męską, pozbawioną miejsca dla kobiet. Policja poprzez swoje transformacje oraz nowoczesne jak na tamten okres rozwiązania stale ewoluowała. Zakres zadań stojących przed formacją sprawił, że zaczęto dostrzegać na rynku pracy potencjał kobiet i ich istotną rolę, którą mogą odgrywać w zwalczaniu przestępstw w środowisku rodzinnym i wśród nieletnich. Ta typowo męska formacja, zaczęła borykać się z masowymi przestępstwami dotyczącymi handlu kobietami i dziećmi, gdzie w bardzo szybkim tempie kobiety zaczęły wybijać się na tle mężczyzn w realizowaniu zadań związanych z tymi czynami.

Efektem tego, Minister Spraw Wewnętrznych Cyryl Ratajski już 26 lutego 1925 roku polecił utworzyć Policję Kobiecą. Wcześniej, w 1924 roku w Komendzie Głównej Policji Państwowej w Warszawie rozpoczął się kurs specjalny dla policjantek. Od tamtej pory, kobieca policja zaczęła funkcjonować w sposób formalny.

Niebieski mundur mogły włożyć jedynie te kobiety, które były pannami, pozostawały bezdzietne i były w wieku pomiędzy 25. a 45 rokiem życia oraz nie miały mniej niż 164 cm wzrostu . Musiały nosić krótkie fryzury, dostarczyły świadectwo moralności oraz dokument z opinią na swój temat, który wydała jedna z istniejących organizacji kobiecych. zobowiązały się, że ich stan cywilny w trakcie kolejnych dziesięciu lat nie ulegnie zmianie.

W 1922 roku Sejm uchwalił ustawę o państwowej służbie cywilnej.

Podobnie jak pionierskie policjantki, także dzisiejsze funkcjonariuszki doskonale radzą sobie w realizowaniu ustanowionych zadań dla całej formacji. Funkcjonariuszki wspierane przez swoje cywilne koleżanki czuwają nad właściwą realizacją zadań spoczywających na jednostkach Policji.

Marlena Kukawka/KGP/policja.pl

Powrót na górę strony