Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci na obchodach Święta Konstytucji 3-go Maja

Data publikacji 04.05.2017

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Słupcy uczestniczyli w obchodach Święta Konstytucji 3-go Maja. I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Słupcy mł.insp. Jan Rabiej wraz z Naczelnikiem Wydziału Prewencji podkom. Robertem Górnym i pocztem sztandarowym brali udział w uroczystościach zorganizowanych w Słupcy i Powidzu. Kierownicy Posterunków Policji zostali zaproszeni do wzięcia udziału w obchodach gminnych.

Obchody zainaugurowały msze świętę w intencji Ojczyzny. Po zakończonej eucharystii uczestnicy uroczystości przemaszerowali do miejsc pamięci, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

W Powidzu odbyły się uroczyste obchody święta połączone z odsłonięciem pamiątkowej tablicy poświęconej Powidzanom walczącym o niepodległość Polski w czasie II wojny światowej, poległych i prześladowanych w czasie I i II wojny światowej i w okresie powojennym. Wśród nazwisk umieszczonych na tablicy znajdującej się przy Skwerze 770-lecia Powidza znalazły się nazwiska policjantów Policji Państwowej :

- aspirant Policji Państwowej Franciszek Staśkowiak, ur. 14.01.1887 r. w Powidzu, syn Józefa i Marii z Kaźmierskich, funkcjonariusz Policji Państwowej, zamordowany przez sowieckich okupantów w Twerze w 1940 r. pochowany w Miednoje,

- aspirant Policji Państwowej Teodor Chojnacki, ur. 10.01.1881 r. w Powidzu, funkcjonariusz Policji Państwowej, zamordowany przez NKWD w Twerze w 1940 r. , pochowany w Miednoje,

- aspirant Policji Państwowej Tomasz Purek, ur. 7 grudnia 1890 roku w Brudzewie koło Witkowa, w lutym 1932 r. starszy posterunkowy Tomasz Purek został powołany na stanowisko komendanta posterunku w Powidzu. W czasie II wojny światowej bardzo szybko wraz z innymi funkcjonariuszami policji został internowany i wywieziony w głąb Rosji. Osadzony w obozie w Ostaszkowie, gdzie przebywał do wiosny 1940 roku. Od 5 kwietnia do 14 maja 1940 roku więźniowie, wśród których był także Tomasz Purek byli systematycznie mordowani strzałem w tył głowy w pomieszczeniach piwnicznych wewnętrznego więzienia NKWD w Kalininie -obecnie w Twerze.

 

W Słupcy podczas uroczystości miejsko-powiatowych prowadzącym poczty sztandarowe był Z-ca Naczelnika Wydziału Prewencji KPP w Słupcy asp. szt. Artur Kamiński wraz z policyjnym pocztem sztandarowym. Policjanci pełnili również honorową wartę pod pomnikiem.

Powrót na górę strony