Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

tydzienJuż po raz dwunasty w naszym kraju jest obchodzony Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw, którego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych. W dniach od 25 lutego do 2 marca 2013 r. każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić się do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych i otrzymać poradę prawną. Rad będą udzielać nie tylko prawnicy, ale także funkcjonariusze Policji, pracownicy socjalni, psychologowie oraz przedstawiciele instytucji pomocowych. Słupeccy policjanci będą pełnić dyżury wspólnie z kuratorami sądowymi w godzinach ich urzędowania. 

W krajach Unii Europejskiej co roku 22 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw – w Polsce obchodzony on będzie już po raz dwunasty. Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw to idea, która powstała jeszcze w 2000 roku, a jej celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych. Tegoroczne przedsięwzięcie jest realizowane razem z między innymi sądami, prokuraturami, Policją i organizacjami pozarządowymi. Tak jak w zeszłym roku działania będą się skupiały na udzielaniu porad prawnych podczas dyżurów w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Na miejscu będzie można uzyskać informacje od prawników, policjantów, pracowników socjalnych, psychologów oraz przedstawicieli instytucji pomocowych. 

Uroczysta inauguracja Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw odbyła się w Ministerstwie Sprawiedliwości. Na wspólnej konferencji prasowej spotkali się organizatorzy oraz uczestnicy tegorocznych obchodów. Nie zabrakło na niej przedstawiciela Komendy Głównej Policji. Głos zabrał Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinps. Krzysztof Gajewski. – Pomoc ofierze jest domeną wielu podmiotów. Taka pomoc musi być działaniem interdyscyplinarnym. Jeśli chodzi o policjantów, to już podczas wstępnego ich szkolenia, duży nacisk kładzie się na zagadnienia dotyczące praw ofiary. – powiedział nadinsp. Krzysztof Gajewski. Policja podejmuje wszelkie działania, aby pomagać ofiarom przestępstw. Od 2010 roku istnieje specjalnie dla nich stworzony telefon zaufania. Funkcjonuje także telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Policjanci wykorzystują również system „Niebieskich kart”, dzięki któremu wiedzą z jakimi instytucjami współpracować w konkretnych przypadkach – zwłaszcza przemocy domowej i jej ofiar.

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw to czas, w którym chcemy namówić ofiary, aby nie bały się zgłaszać po pomoc – zarówno prawną jak i psychologiczną. To okazja do wskazania im drogi w walce o swoje prawa. – powiedział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Królikowski.

W konferencji udział wzięli także, m.in. Rzecznik Praw Dziecka, Sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich oraz przedstawiciele innych instytucji, które zaangażowały się organizację Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Na podstawie art. w www.policja.pl

Powrót na górę strony